Związki zawodowe i grupy przedsiębiorców, których może dotyczyć wprowadzenia obowiązkowych szczepień, zapowiadają, że będą uważnie obserwować posunięcia rządu federalnego i władz Quebecu. Quebec mówi na razie o obowiązkowych szczepieniach pracowników służby zdrowia, a Ottawa – o szczepieniach pracowników federalnych i osób zatrudnionych w sektorach regulowanych na szczeblu federalnym.

Jeff Bagley, przewodniczący quebeckiej Federation de la sante et des services sociaux, czyli związku reprezentującego pracowników służby zdrowia, mówi, że pomysł rządu jest dla niego zaskakujący, chociaż w pewnym sensie go rozumie. Podkreśla przy tym, że duży odsetek pracowników służby zdrowia jest już zaszczepiony. W tym momencie departament zdrowia podaje, że co najmniej jedną dawkę przyjęło 90 proc. pracowników sektora ochrony zdrowia, a w pełni zaszczepionych jest 81 proc. Bagley pyta przy tym, jak rząd zamierza postępować z osobami, które nie mogą być zaszczepione, np. ze względu na alergię.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na razie od kwietnia pracownicy służby zdrowia, którzy nie chcą przedstawić dowodu szczepienia lub od podania drugiej dawki minęło mniej niż dwa tygodnie, muszą wykonywać testy w kierunku COVID-19 trzy razy w tygodniu.

Maxwell Smith, bioetyk z Western University, mówi, że ostatecznie wszystko sprowadza się do oceny ryzyka. Tłumaczy, że mógłby zrozumieć nałożenie obowiązku szczepień, gdyby zaszczepionych było niewielu. Wtedy szczepienie większej liczby osób byłoby bardziej znaczące. Jednocześnie widzi, że obecnie dominuje wariant Delta, a szczepionki są skuteczne, więc to przemawia za obowiązkiem szczepień. Ponadto rząd, zanim nakaże szczepienia, powinien zadbać o to, by były one rzeczywiście dla wszystkich dostępne.

Jeśli chodzi o obowiązek szczepień na szczeblu federalnym, to Wesley Lesosky, przewodniczący CUPE Airline Division, podkreśla, że pracodawca powinien przeprowadzić konsultacje ze związkowcami i zapewnić poszanowanie praw pracowników. Związek reprezentuje ponad 15 000 pracowników 10 linii lotniczych, w tym Air Canada i WestJet.

Podobnie wypowiada się kierownictwo Public Service Alliance of Canada – związek też oczekuje konsultacji. Związek zauważa, że obecnie od pracowników coraz częściej wymaga się powrotu do pracy, wobec czego zasady powinny być określone jak najszybciej.

Póki co Air Canada, WestJet, a także banki CIBC, RBC i Scotiabank zachęcają swoich pracowników do szczepień.