Fundacja Studio Wschód opublikowała w piątek nagranie z wizyty na polskim cmentarzu w Jampolu na Ukrainie. „Rozpoczęliśmy proces karczowania Jampola, w załączonym filmie są efekty po niespełna pierwszych 12 godzinach prac. Dwuletnia przerwa spowodowana obostrzeniami zaowocowała praktyczniejszym podejściem do organizacji pracy. Więcej sprzętu wysokiej jakości i pierwszego dnia przebiliśmy się od bramy do ruin kaplicy!” – informuje fundacja. Studio Wschód podkreśla, że na cmentarzu widać niestety działalność hien cmentarnych. „Próbowano wyrwać metalowe elementy z kilkuset letnich pomników” – podkreślono.

Idziemy dalej wykaszamy dalsze połacie cmentarza. Tempo prac jest bardzo dobre jednak trzeba uważać na doły w rozkopanych grobach i kryptach, owe krypty mają ponad 200 lat i są głębokie na 4 metry! Widzimy, też działalność hien cmentarnych, próbowano wyrwać metalowe elementy z kilkuset letnich pomników – informuje Studio Wschód.

Jampolski cmentarz jest jednym z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie. Jego rozmiar to minimum 450 na 300 metrów – z powodu ogromnego zalesienia i dekad zaniedbania trudno określić dokładną wielkość.
Jampol oderwany został od Rzeczypospolitej w wyniku II rozbioru. Troska o to miejsce jest bardzo ważnym gestem wobec – nielicznych już – zamieszkujących miasteczko Polaków.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku fundacja Studio Wschód prowadziła zbiórkę na rzecz ratowania polskiego cmentarza w Jampolu.

za Kresy.pl