Postępowi Konserwatyści stworzą rząd większościowy w Nowej Szkocji. We wtorek wieczorem Tim Houston poprowadził swoją partię  niespodziewanego zwycięstwa nad liberałami, którzy rządzili prowincją od 2013 roku.

Przemawiając do  tłumu zwolenników zebranego w jego rodzinnym rejonie hrabstwa Pictou, Houston odniósł się do wiosennych sondaży, które sugerowały, że liberałowie odniosą zwycięstwo

„Spisali nas na straty. Cóż, zastanawiam się, co teraz będą pisać” – powiedział 51-letni były księgowy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

We wtorek wieczorem,  torysi mieli 39,1 procent głosów, co przełożyło się na 31 wybranych kandydatów, z 28 miejscami potrzebnymi do uzyskania większości w 55-osobowej legislaturze.

Liberałowie mieli 36,7% głosów, ale udało im się wybrać tylko 17 osób. NDP ma pięciu kandydatów  zdobyła 21 procent głosów.

Opieka zdrowotna była głównym tematem kampanii.

 

Wyborcy nie przypisali liberałom uznania za zarządzanie pandemią COVID-19, czego oczekiwało wielu  obserwatorów.

Podczas kampanii Houston podkreślał postępowe elementy partii, dystansując się od Konserwatywnej Partii Kanady. jego partia zobowiązała się wydać 423 miliony dolarów tylko w pierwszym roku, próbując naprawić opiekę zdrowotną . Houston obiecał także zrównoważyć budżet za sześć lat, dwa lata dłużej niż to, co powiedział Rankin.

Houston wskazał, że partia miał najbardziej zróżnicowaną listę kandydatów w historii i że pod szyldem torysów jest miejsce dla każdego.