W najbliższy weekend w miejscach publicznych w Manitobie wraca obowiązek maskowania zaś  od września uczestnicy   imprez kulturalnych i wydarzeń artystycznych będą musieli być zaszczepieni.

Od 3 września mieszkańcy Manitoby muszą być w pełni zaszczepieni, aby m.in.:

uczestniczyć w imprezach sportowych i koncertach w pomieszczeniach i na zewnątrz;
imprezach teatralnych/tanecznych/symfonicznych;
jeść w restauracjach (wewnątrz i na patio);
bawić się klubach nocnych i
grać w kasynach
iść do kina;
ćwiczyć w ośrodkach fitness;

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Manitobanowie będą musieli okazywać swoją kartę szczepionki lub kod QR.

Dzieci poniżej 11 roku życia, które nie kwalifikują się do szczepienia, będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach i zajęciach tylko z całkowicie zaszczepioną osobą dorosłą.

Pracownicy tych firm którzy nie są w pełni zaszczepieni lub nie mogą przedstawić dowodu szczepienia, będą musieli przechodzić regularne testy na COVID-19 do trzech razy w tygodniu dla pracowników pełnoetatowych i przedstawić dowód negatywnego wyniku testu, zanim będą mogli pracować.

Roussin powiedział, że te nowe nakazy zdrowia publicznego mają na celu uniknięcie kolejnych ograniczeń zdrowotnych i zablokowania gospodarki w nadchodzących miesiącach, chroniąc system opieki zdrowotnej  jednocześnie zwalczając czwartą falę.

Powiedział, że większość nowych przypadków COVID w Manitobie nadal jest nieszczepiona; w piątek  26 z 31 nowych przypadków nie było w pełni zaszczepionych.

„Musimy chronić innych członków społeczności i system opieki zdrowotnej przed Delta” – powiedział Roussin. „W otaczających nas jurysdykcjach obserwujemy szybki wzrost liczby spraw, co oznacza wzrost wymagań wobec naszego systemu opieki zdrowotnej”.

Gordon że obecnie ponad 406 000 Manitoban  nie jest jeszcze zaszczepionych przeciwko COVID-19 w tym 230 000 to dzieci poniżej 12. roku życia.