Władze ośrodka McGill University Health Centre działającego w obrębie szpitala Jewish General Hospital w Montrealu nakazały swojej pracownicy zatrudnionej jako technik laboratoryjny usunięcie zamieszczanych przez nią w mediach społecznościowych wpisów nawiązujących do nazizmu i Adolfa Hitlera.

Laborantka zamieściła 11 sierpnia na fejsbuku zdjęcie Hitlera z doklejoną głową premiera Quebecu François Legaulta i podpisem “Führer Lego”. Na zdjęciu znalazło się też zdanie po francusku mówiące o tym, że ludzie nie zgadzają się na “nazistowskie paszporty”. Chodziło oczywiście o paszporty szczepionkowe.

10 sierpnia kobieta opublikowała zdjęcie flagi Quebecu ze swastyką pośrodku. Ustawiła też je na swoim profilu jako tło.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zarówno jej pracodawca, jak i związek zawodowy, potępiły treści zamieszczane w mediach społecznościowych. McGill University Health Centre (MUHC) oświadczyło, że wpisy laborantki są niestosowne i wbrew wartościom wyznawanym przez MUHC. Centrum zapowiedziało, że podejmie wszelkie odpowiednie działania wobec swojej pracownicy i nakaże jej usunięcie obraźliwych treści. Związek zawodowy zrzeszający personel techniczny służby zdrowia i służb socjalnych podkreślił, że laborantka sama będzie ponosić odpowiedzialność za swoje wpisy i odciął się od jej działań w internecie. Związek dodał, że można się nie zgadzać z przepisami wprowadzanymi przez rząd prowincji, ale porównywanie rządów Legaulta do nazistowskiego reżimu Hitlera jest naganne.

Pracownica wcześniej wyśmiewała się z wytycznych dotyczących noszenia maseczek.

Skojarzenia z nazizmem w kontekście obostrzeń sanitarnych wprowadzanych Quebecu, a zwłaszcza paszportów szczepionkowych, pojawiały się w prowincji w różnych okolicznościach. Przeciwko używaniu symboli nazistowskich wypowiadali się politycy, organizacje żydowskie i muzeum holokaustu w Montrealu.