W sobotę 11 września, podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Polskiej im. gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto, w ramach Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania 2021, odbyło się czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”.

Akcja została przygotowana przez panie polonistki: panią Edytę Budz, panią Lidię Łęcką i panią Grażynę Styczeń. Kreatywna dekoracja przyciągała chętnych do wspólnego czytania. Tradycyjnie, od kilku lat, Dyrekcja, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie Szkoły spotykają się we wrześniu na szkolnej edycji Narodowego Czytania.

Dbałość o rozwijanie wśród dzieci i młodzieży pasji czytania polskiej literatury jest priorytetem w pracy pedagogów w Szkole Polskiej im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Współczesnej publiczności na pewno najbardziej zapadł w pamięć spektakl Telewizji Polskiej z 1992 roku, z brawurową rolą Anny Seniuk w roli Pani Dulskiej, który zaliczony został do Złotej Setki teatru Telewizji.

Sylwia Krupa

Kierownik Szkoły Polskiej w Toronto