Dane z sierpnia z Irlandii pokazują, że około połowa wszystkich pacjentów z Covid-19 przebywających w szpitalu i na oddziale intensywnej terapii jest w pełni zaszczepiona przeciwko tej chorobie czytamy w Irish Times.

Jedna szósta zgonów osób zarażonych wirusem od kwietnia została zakwalifikowana jako tzw infekcje przełomowe u w pełni zaszczepionych pacjentów, zgodnie z danymi Health Service Executive .

Ponad jedna czwarta przyjęć na OIT od lipca to także przełomowe zakażenia osób w pełni zaszczepionych.

Odsetek zaszczepionych osób wymagających leczenia w szpitalu wzrósł w ostatnich miesiącach, ponieważ wzrosła liczba zaszczepionych osób w szerszej populacji.

Pod koniec sierpnia 54% pacjentów z Covid-19 – czyli 168 pacjentów – było w pełni zaszczepionych. Około 44 procent nie było w pełni zaszczepionych, a w 2 procentach przypadków stan szczepienia był nieznany.

Dane dotyczące szczepień były dostępne dla 311 z 323 pacjentów przebywających wówczas w szpitalu.

Spośród 55 pacjentów na OIT 26 było w pełni zaszczepionych, dwóch częściowo zaszczepionych, a 26 nie otrzymało żadnych szczepień.

Około 72 procent wszystkich pacjentów przebywających na OIT od końca czerwca miało chorobę towarzyszącą.

Urzędnicy ds. Zdrowia wskazują, że chociaż większość przypadków Covid-19 w szpitalach dotyczy teraz osób zaszczepionych, ogólna liczba hospitalizacji jest mniejsza ze względu na wpływ szczepień. Około 90 procent dorosłej populacji otrzymało pełny cykl szczepień, dwie lub jedną dawkę. Osoby są uważane za w pełni zaszczepione tydzień po drugiej dawce szczepionki Pfizer lub dwa tygodnie po otrzymaniu którejkolwiek z pozostałych trzech zatwierdzonych szczepionek.

Według szacunków prof. Philipa Nolana z National Public Health Emergency Team na każdą zaszczepioną osobę wymagającą przyjęcia do szpitala z przełomową infekcją szczepionki zapobiegają 10-12 innym ciężkim infekcjom i przyjęciom do szpitala .

Chociaż większość przypadków w okresie letnim dotyczyła młodszych, nieszczepionych osób, obecnie 70 procent hospitalizowanych ma ponad 50 lat.

Obecnie w Irlandii 90 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona

 

za https://www.irishtimes.com/