Ten olej pozwala miłośnikom kuchni orientalnej na natychmiastowe poprawienie smaku, pikanterii i aromatu niemal każdego posiłku. Uzupełnia doznania i żadna potrawa nie będzie już jałowa czy bez smaku. A oto kilka słów o tej przyprawie.

Jest powszechnie stosowany w Chinach skąd pochodzi, i niemal w całej Azji. Szczególnie popularny jest w kuchni Syczuanu , w kuchni Hunanu i kuchni Shaanxi. Jest używany jako składnik w gotowanych potrawach, często też jako przyprawa. Powszechnie jest używany jako dip do mięsa i pierogów. Jest również stosowany w koreańskich odmianach chińskich potraw.

Olej chili, to bogaty smakowo olej z dodatkiem chili i aromatycznych przypraw np. pieprzu syczuańskiego o lekko kwiatowym, cytrynowym smaku i kojącym wpływie na kubki smakowe! Wraz z chili, ziarna pieprzu syczuańskiego tworzą bardzo charakterystyczny efekt „mala” a jest to „kojąco pikantny” smak kuchni syczuańskiej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Olej chili ma kolor mocno czerwony. Wytwarzany jest na bazie oleju rzepakowego, często oleju sojowego lub oleju sezamowego , chociaż można stosować oliwę z oliwek lub inne oleje. Można również dodać ulubione przyprawy, takie jak pieprz syczuański , czosnek lub papryka wędzona, zależy od regionu i potrzeby.

Chiny

W Chinach olej chili wytwarza się w zasadzie przez powolne wlewanie gorącego oleju roślinnego na proszek papryczki chili lub posiekaną papryczkę chili. Oprócz tego można dodać wiele innych składników, aby wzbogacić smak, takich jak czarny ocet chiński, mielony czosnek, suszona skórka imbiru, nasiona sezamu, olej sezamowy, pieprz syczuański, cynamon, anyż i liść laurowy.

Olej chili można spożywać bezpośrednio z innymi potrawami np. jako dip do pierogów i mięs. Jest szeroko stosowany w kuchni w całych Chinach, zwłaszcza w kuchni Shaanxi, Syczuan i Hunan.

Japonia

Odmianą japońską tej przyprawy jest olej chili znany jako rāyu, stosowany w Japonii do gotowania albo jako mocna przyprawa. Jest to zazwyczaj klarowny olej sezamowy z dodatkiem chili, a posiekana papryczka chili jest zazwyczaj czerwona, co nadaje olejowi brunatno czerwonawy odcień.

Włochy

Włoska odmiana oleju chili (olio di peperoncino) pochodzi z południowego regionu Kalabrii. Często jest dodawany do potraw, sosów, sałatek lub podawany z serami i antipasto. Ta odmiana oleju chili wykorzystuje oliwę z oliwek jako bazę i ma wyjątkowy smak solanki. Peperoncino to popularny element żywności w Kalabrii.

Portugalia

Portugalski olej chili wytwarzany jest przez zimny (schłodzony) napar z suszonych czerwonych papryczek piri-piri w oliwie z oliwek macerowany w szczelnie zamkniętej butelce przez miesiąc.

Turcja

Olej chili i pieprz są również szeroko stosowane jako przyprawa w kuchni tureckiej. Tureckie pierożki mantı podawane są z olejem chili polanym na sos jogurtowo-czosnkowy. Olej jest przygotowywany z mieszanki pasty chili oraz niektórych przypraw i ziół, takich jak pieprz czarny, płatki chili lub proszek, suszona mięta i kminek czy oregano tureckie .

Zazwyczaj do czerwonego oleju używamy co najmniej dwóch rodzajów suszonych ostrych papryczek, ponieważ niektóre z nich mają silny aromat, niektóre mają wspaniały czerwony kolor, a inne są odpowiednio ostre. W różnych kuchniach zwłaszcza kuchni syczuańskiej, przyprawy i sosy z papryką są bardzo istotne, ponieważ papryczka chili i pieprz syczuański to dwie najważniejsze przyprawy w kuchni syczuańskiej. Poza tym czerwony olej chili w stylu syczuańskim jest regionalnie ważną przyprawą, a czy niezastąpioną w Twojej kuchni musisz przekonać się samemu.

Wejdź do dowolnej chińskiej restauracji, a istnieje duża szansa, że ​​na stole znajdziesz butelkę oleju chili. Chociaż olej chili po raz pierwszy pojawił się u nas w kraju dzięki chińskiej kuchni, stał się lubianą przyprawą i jako koneserzy możemy go jeść absolutnie ze wszystkim.

Jednak nie wszystkie oleje chili są sobie równe. Przeciętny olej chili jest zwykle prostą kombinacją chili i oleju, przy czym olej jest podgrzewany, a następnie wylewany na suszone chili i pozostawiany do wystudzenia – co daje klasyczny szkarłatny odcień – a suszone chili zwykle jest odcedzane i odrzucane.

To wszystko ok, ale jeśli szukamy dodatkowego uderzenia ciepła i koloru, jeśli chcemy czegoś, co ma prawdziwą głębię smaku i mnóstwo aromatu, jest jeden olej, który wybija się ponad resztę. To czerwony olej z Syczuanu.

Składniki

    5 łyżek suszonych papryczek chili w płatkach (dobrej jakości)

    1 łyżka. pieprzu syczuańskiego

    1 łyżka. białe nasiona sezamu

    2 szklanki oleju (polecamy olej rzepakowy)

    3 zielone cebule, tylko białe części

    1 kawałek imbiru 3 cm, pokrojony

Przyprawy

    2 gwiazdki anyżu

    4 liście laurowe

    1 kawałek cynamonu ( 2-3 cm)

    7 goździków

Instrukcje

Smaż kawałki papryki na wolnym ogniu, aż staną się ciemnoczerwone (celem tego kroku jest pobudzenie aromatu). Przełóż pokruszone płatki chili do miski, dodaj pieprz syczuański i prażony sezam. Dodaj olej do woka i pokrój dymkę na jednocentymetrowe kawałki i pokrój imbir. Smaż na wolnym ogniu, aż się cebulki zrumienią. Kontynuuj smażenie na wolnym ogniu, aż będzie wyczuwalny aromat. Do pokruszonego chili wlej około 1/2 szklanki gorącego oleju przez sito aby odcedzić cebulę i imbir. Wymieszaj. W tej chwili olej powinien być mocno gorący.

Zrób to bardzo ostrożnie olej jest wrzący.

Odczekaj około pół minuty, aż olej lekko ostygnie. Dolej pozostały gorący olej do płatków chili. Pozostaw do ostygnięcia. Przelej wystudzony do hermetycznego pojemnika ( zakrecany słoik), odczekaj 1-2 dni, aż utworzy się czerwony kolor i gotowe. Smacznego.