Federalni urzędnicy państwowi, RCMP oraz osoby podróżujące na liniach krajowych, lotniczych, autobusowych i kolejowych muszą zostać zaszczepieni do końca miesiąca, zapowiedział Trudeau

Wszyscy potencjalni podróżni muszą zostać w pełni zaszczepieni do 30 października, aby wejść na pokład samolotów, pociągów lub statków morskich

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przepis  będzie wymagał od urzędników publicznych, aby otrzymali szczepienia do końca miesiąca lub zostaną zmuszeni do bezpłatnego urlopu.

Rząd federalny będzie wymagał od wszystkich swoich pracowników „podstawowej administracji publicznej” i RCMP pełnego zaszczepienia lub złożenia wniosku o zwolnienie medyczne lub religijne do końca miesiąca.

Podwykonawcy federalni, tacy jak personel sprzątający, muszą być również w pełni zaszczepieni, aby uzyskać dostęp do budynków rządowych. Szacuje się, że do 29 października 267 000 pracowników objętych tą polityką musi zgłosić stan szczepień

Jeśli dwa tygodnie po tej dacie pracownicy nadal nie otrzymają szczepień lub jakiegoś zwolnienia zgodnie z kanadyjską ustawą o prawach człowieka, spotkają ich „działania dyscyplinarne, które mogą ostatecznie pozbawić ich pracy”, powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy na spotkaniu z dziennikarzami przed konferencją Trudeau.

Niezaszczepieni pracownicy nie będą mogli chodzić do pracy ani osobiście, ani zdalnie, a także zostaną umieszczeni na urlopie administracyjnym bez wynagrodzenia. Pracownicy ci nie będą się kwalifikować  do świadczeń z bezrobocia (EI).

„Te środki dotyczące podróży, wraz z obowiązkowymi szczepieniami dla pracowników federalnych, są jednymi z najsilniejszych na świecie, ponieważ jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twojej rodzinie, jeśli chodzi o unikanie blokad dla wszystkich, nie ma czasu na półśrodki – powiedział Trudeau.

„Jeśli postąpiłeś właściwie i zaszczepiłeś się, zasługujesz na wolność, by być bezpiecznym przed COVID. Aby Twoje dzieci były bezpieczne przed COVID. Aby wrócić do rzeczy, które kochasz”. – dodał

Pracownicy objęci obowiązkiem nie będą musieli przedstawiać dowodu szczepień. Zamiast tego będą musieli podpisać formularz poświadczający, że otrzymali szczepionkę.

Te formularze poświadczeń zostaną poddane audytowi i menedżerowie mogą w dowolnym momencie poprosić o dowód szczepienia.

„Kłamstwo oznaczałoby podjęcie środków dyscyplinarnych – powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy, dodając, że fałszywe oświadczenie naruszyłoby Kodeks wartości i etyki pracownika sektora publicznego i mogłoby skutkować zwolnieniem z pracy.

Od 30 października wszyscy pracodawcy w federalnie regulowanych sektorach transportu lotniczego, kolejowego i morskiego będą zobowiązani do wdrożenia obowiązkowych zasad szczepień dla swoich organizacji. Firmy te będą musiały zagwarantować, że ich pracownicy są w pełni zaszczepieni; nieszczepieni pracownicy zostaliby zwolnieni z pracy.

Wszyscy pracownicy linii lotniczych i lotnisk, w tym osoby pracujące w restauracjach lub sklepach detalicznych w strefie ochrony, muszą zostać w pełni zaszczepieni. Wszyscy pracownicy kolei podlegających regulacjom federalnym muszą mieć sczepienia. Operatorzy morscy posiadający statki kanadyjskie muszą również zapewnić szczepienie swoich pracowników.

Inne korporacje państwowe – w tym Canada Post i CBC/Radio Canada – oraz instytucje rządowe, takie jak Izba Gmin i Senat, zostaną „poproszone o odzwierciedlenie tej samej polityki, zgodnie z własnymi ramami przepisów”,

Pełniący obowiązki szefa sztabu obrony wkrótce również wyda dyrektywę nakazującą szczepienia członków Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Od 30 października wszyscy podróżni w wieku 12 lat i starsi, którzy wylatują z kanadyjskich lotnisk lub podróżują pociągami VIA Rail i Rocky Mountaineer, muszą zostać w pełni zaszczepieni przed wejściem na pokład.

„Dla ogromnej, ogromnej większości ludzi zasady są bardzo proste – aby podróżować, musisz się zaszczepić” – powiedział Trudeau.

Od operatorów lotniczych, kolejowych i morskich zależeć będzie „ustanowienie procesów weryfikacji statusu szczepień”, rząd oczekuje, że firmy te zaakceptują prowincyjne paszporty szczepionek jako dowód statusu. Trwają prace nad ustandaryzowanym, pan-kanadyjskim dokumentem potwierdzającym szczepienia do podróży międzynarodowych, ale szczegóły nie zostały jeszcze ogłoszone.
Aby zakwalifikować się jako „w pełni zaszczepiony podróżnik”, osoba musi otrzymać pełną serię szczepionki przeciwko COVID-19 zatwierdzonej przez Health Canada – dopuszczalna jest również kombinacja zatwierdzonych dawek – przy czym ostatnia dawka została podana co najmniej 14 dni przed do dnia podróży. Do 30 listopada nastąpi „krótka faza przejściowa”, aby umożliwić podróżnym pokazanie ujemnego wyniku testu molekularnego COVID-19 zamiast dowodu szczepienia

88 procent kwalifikującej się populacji kanadyjskiej miało już co najmniej jeden zastrzyk, Trudeau twierdzi, że więcej osób musi zakasać rękawy w czasie, gdy podaż szczepionek jest duża, a liczba przypadków wzrasta.

Według szacunków CBC News wciąż ponad cztery miliony osób w wieku powyżej 12 lat zdecydowało się nie szczepić

Wicepremier Chrystia Freeland, dodała, że niektórzy nieszczepieni nie są stanowczo przeciwni szczepieniom, ale po prostu potrzebują „szturchnięcia, aby skłonić ich do podjęcia działania”.