Powszechne odwołania lotów linii Southwest Airlines zakłóciło weekendowe podróże w USA.
Ponad tysiąc lotów zostało odwołanych w niedzielę a 800 w sobotę. Linie lotnicze obwiniały kontrolę ruchu lotniczego i „zakłócającą pogodę”, ale żaden inny przewoźnik nie zgłosił takich problemów.

W sobotnim oświadczeniu związek pilotów Southwest powiedział, że zdaje sobie sprawę z powszechnych odwołań. Związek w zeszłym tygodniu sprzeciwił się niedawnemu nakazowi szczepień przeciwko koronawirusowi, ale zapewnił, że odwołania nie były wynikiem   protestu pilotów.

„Nasi piloci nie biorą udziału w żadnych oficjalnych ani nieoficjalnych akcjach strajkowych”, zapewniło stowarzyszenie pilotów Southwest Airlines.

Southwest zapowiedział w zeszłym tygodniu, że dołączy do kilku swoich konkurentów, wymagając od wszystkich pracowników zaszczepienia się, wyznaczając na to termin 8 grudnia. Wymóg jest niezbędny do dalszego prowadzenia interesów z rządem po tym, jak prezydent Biden nakazał wszystkim dużym kontrahentom federalnym  wprowadzenie obowiązku szczepień.

Związek pilotów nie sprzeciwia się szczepieniom, ale ostrzegł, że egzekwowanie takiego nakazu może prowadzić do niedoborów kadrowych i zakłóceń lotów. Związek pozwał też linie lotnicze za podjęcie szeregu „jednostronnych działań”, w tym o obowiązek szczepień.

W piątkowym wniosku do sądu związek stwierdził, że mandat „bezprawnie nakłada nowe warunki zatrudnienia” na pilotów i poprosił sędziego, aby powstrzymał linię lotniczą od wprowadzenia tego wymogu.

United Airlines, pierwszy duży amerykański przewoźnik, który nałożył obowiązek szczepień, poinformował niedawno, że prawie wszyscy z 67 000 pracowników zostali zaszczepieni , z wyjątkiem około 2000, którzy złożyli wnioski o zwolnienia religijne lub medyczne – mniej niż 250,   grozi zwolnienie za nieprzestrzeganie wymogu szczepień. American Airlines, Alaska Airlines i JetBlue Airlines poszły   w ślady tych linii zaś Delta Air Lines poinformowały, że ​​nie będą wymagać szczepień, ale będą pobierać od nieszczepionych pracowników 200 dolarów miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne.