27 września zmarł na atak serca 17-letni Sean Hartman, który dwa tygodnie wcześniej został zaszczepiony na COVID-19. Po szczepieniu szybko pojawiły się u niego liczne problemy zdrowotne, wśród nich zapalenie mięśnia sercowego. Chłopak został zaszczepiony, by móc grać w hokeja na lodowisku, które wymaga okazania dowodu szczepienia.

Przy lodowisku następnego dnia po śmierci Hartmana zorganizowano demonstrację. Uczestnicy przynieśli plakaty z hasłami mówiącymi o śmiertelnych skutkach szczepień u dzieci i młodzieży.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Najlepszy przyjaciel Seana, Paul Blair, założył stronę GOFundMe. Napisał, że Sean był pasjonatem sportu, szczególnie lubił hokeja, w którego grał o d zawsze. Na początku grał w Beeton Stingers, a potem w TNT Alliston. Beeton Athletic Association zamieściło wspomnienie o Hartmanie na facebooku, wspominając, że chłopak zaczął grać, gdy miał 5 lat.

Public Health Ontario opublikowało raport obejmujący szczepienia wykonane od grudnia 2020 do 7 sierpnia 2021 roku. W podsumowaniu znalazło się zdanie o tym, że “największy odsetek przypadków zapalenia serca zaobserwowano po drugiej dawce u mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat”. Szwecja i Dania wstrzymały niedawno podawanie szczepionki Moderna młodszym osobom zwracając uwagę na wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodzieży i młodych dorosłych. Pfeizer do ulotki dołączonej do szczepionek dodał ostrzeżenie o zapaleniu mięśnia sercowego i zapaleniu osierdzia.

Profesor medycyny dr Steven Pelech wyjaśnił, że wbrew temu, co czasem można usłyszeć, nie ma czegoś takiego jak “łagodne zapalenie serca”. Podczas zapalenia mięśnia sercowego obumierają komórki serca i nie są zastępowane przez nowe. Inne komórki muszą pracować mocniej, żeby skompensować braki, ale to się wiąże ze wzrostem ryzyka ataku serca i problemami w dalszej części życia.

Pelech dodał, że w przypadku osób poniżej 24 roku życia prawdopodobieństwo zgonu na COVID-19 wynosi około 0,003 proc., a dla osób poniżej 19 lat prawdopodobieństwo odniesienia uszczerbka na zdrowiu na skutek szczepienia jest około 4–5 razy większe niż prawdopodbieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Amerykańscy naukowcy podali natomiast, że w przypadku zdrowych chłopców w wieku 12–15 lat prawdopodobieństwo zdiagnozowania zapalenia mięśnia sercowego po szczepionce jest 4–6 razy większe od prawdopodobieństwa hospitalizacji z powodu COVID-19 (w okresie czterech miesięcy).