Kanadyjski rząd wysłał w piątek list do wysokich rangą urzędników USA, wyrażając rozczarowanie z powodu pomysłu rozważanego w amerykańskiej ustawie budżetowej.

Jak podało w zeszłym tygodniu CBC News, kanadyjscy urzędnicy są zaniepokojeni propozycją Buy American, która może zakłócić sektor motoryzacyjny.

List kanadyjskiej minister handlu międzynarodowego Mary Ng wyraża kilka obaw — o historyczne zmniejszenie współpracy kanadyjsko-amerykańskiej w branży motoryzacyjnej; co grozi w Kanadzie utratą dziesiątków tysięcy miejsc pracy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Propozycja ta podważyłaby dziesięciolecia współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą w celu wspierania wzajemnie korzystnego zintegrowanego łańcucha produkcji i dostaw w branży motoryzacyjnej.…

Kwestią sporną jest ogromny projekt ustawy budżetowej, który stanowi serce krajowej agendy prezydenta USA Joe Bidena.

Demokraci mają nadzieję, że dojdą do porozumienia w sprawie uchwalenia ustawy z około 2 bilionami dolarów w inicjatywach dotyczących zmian klimatycznych, opieki nad dziećmi, urlopów rodzicielskich i opieki zdrowotnej. Chcą  porozumienia – zanim Biden uda się na szczyt klimatyczny w Glasgow, który ma się rozpocząć 31 października.

Jednym z głównych proponowanych przepisów dotyczących klimatu są zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych – 12 500 dolarów ulg podatkowych. To, co irytuje sektor motoryzacyjny w Ottawie i Kanadzie, to przepisy, które zastrzegałyby część tego kredytu wyłącznie dla pojazdów montowanych w USA

W ciągu pięciu lat cały kredyt w wysokości 12 500 USD mógłby dotyczyć tylko samochodów montowanych w USA.

Najbardziej martwi Ottawę czas: firmy podejmują obecnie decyzje inwestycyjne dotyczące tego, gdzie budować pojazdy elektryczne i ulga podatkowa może wyprowadzić inwestorów z Kanady.

List Ng wskazuje na możliwość odwetu handlowego. Mówi, że propozycja narusza zobowiązania USA wynikające z nowej umowy handlowej Ameryki Północnej i zasad Światowej Organizacji Handlu.

Twierdzi również, że jest to sprzeczna z zobowiązaniami USA do współpracy z Kanadą w celu opracowania pojazdów elektrycznych i wydobycia krytycznych minerałów wykorzystywanych do ich budowy.