W tym roku niektóre miasta postanowiły zorganizować uroczystości z okazji Remembrance Day. Kto chce, będzie mógł uczestniczyć w nich osobiście i w ten sposób oddać hołd poległym, weteranom i tym, którzy teraz służą w wojsku.

Ottawa

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Royal Canadian Legion zaprasza na narodową ceremonię przy National War Memorial w centrum miasta na godzinę 10:45. Zorganizowanie uroczystości było możliwe dzięki zmianie w ograniczeniach gromadzenia się wprowadzonych przez prowincję i władze miasta. Przybyli będą musieli nosić maseczki i przestrzegać zasad utrzymania dystansu społecznego.

Zostanie odegrany Last Post, pamięć żołnierzy będzie uczczona dwoma minutami ciszy, złożone zostaną wieńce. Uroczystość będzie transmitowana w telewizji i mediach społecznościowych. Od 7 rano do 1 po południu zamknięte będą ulice przylegające do placu z pomnikiem.

Toronto

Uroczystości w mieście będą organizowane o 10:45. Planowane są ceremonie przy cenotafie koło starego budynku ratusza, przy Etobicoke Civic Centre i Scarborough War Memorial. Będą transmitowane na kanale YouTube miasta oraz w lokalnej telewizji od godziny 10:55. Władze miasta zachęcają osoby, które będą chciały osobiście uczestniczyć w uroczystościach, do noszenia maseczek, jeśli nie będzie możliwe utrzymanie dystansu dwóch metrów od innych.

O godzinie 11:00 na dwie minuty zatrzymają się wszystkie pojazdy TTC. Przed Remembrance Day w oknach pojawią się tabliczki “Lest We Forget”. Symbol City of Toronto 11 listopada zmieni kolor na czerwony.

Edmonton

Władze Edmonton planują krótką ceremonię przy cenotafie koło ratusza. Nie będzie uroczystości w pomieszczeniach, tylko na świeżym powietrzu. Od godziny 10:40 uczestnicy będą musieli przestrzegać takich samych zasad jak w Toronto i Ottawie (maski i dystans). 11 listopada weterani i członkowie armii w mundurach posiadający karty identyfikacyjne będą mogli jeździć komunikacją miejską bezpłatnie. Pojazdy transportu publicznego o 11 zatrzymają się na minutę, “jeśli będzie to bezpieczne”. Uroczystości nie będzie na miejskich cmentarzach.

Calgary

Większość uroczystości ma być przeprowadzonych w sposób wirtualny. Tylko na niektóre będzie można normalnie przyjść, m.in. w Military Museums. Przed wejściem na teren muzeum trzeba będzie jednak okazać dowód podwójnego szczepienia. Uroczystości wirtualne odbędą się w Hangar Flight Museum i w siedzibie głównej Canadian Pacific.

Vancouver

Po raz drugi z rzędu w sposób wirtualny będzie obchodzony Remembrance Day na Victory Square. Normalnie uroczystości te przyciągały tysiące widzów. Teraz transmisja rozpocznie się o 10:30. Lynn Valley Legion z North Vancouver organizuje krótką uroczystość na świeżym powietrzu o godzinie 10:50. Publiczność będzie proszona o zajęcie miejsc po drugiej stronie ulicy i przestrzeganie protokołów związanych z COVID-19. Wieńce będą położone wcześniej.

Montreal

Westmount i Montreal West świętowały Remembrance Day w ubiegły weekend. Główne wydarzenia na Place du Canada odbędą się 11 listopada o 11, ale będą zamknięte dla publiczności.

Warto pamiętać, że w tym roku mija 100 lat od powstania symbolu maczka, którego autorka Madame Anna Guerin inspirowała się wierszem Johna McCrae “In Flanders Fields”.