Austria jest pierwszym krajem w zachodniej Europie, który tej jesieni wprowadza całkowity lockdown. Zacznie on obowiązywać od poniedziałku przez maksymalnie 20 dni. Ponadto rząd  zdecydował o prowadzeniu od 1 lutego 2022 roku obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla całej populacji.

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił na konferencji prasowej, że od poniedziałku w całym kraju będzie wprowadzony lockdown. Będzie obowiązywał wszystkich – bez względu na to, czy zaszczepili się przeciw Covid-19, czy nie.

Od poniedziałku wprowadzony zostanie obowiązek posiadania maski FFP2 w zamkniętych pomieszczeniach. Przyjęcie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki przeciw Covid-19 będzie możliwe już po 4 miesiącach od zakończenia cyklu dwóch szczepień.

Od 1 lutego 2022 Austria  wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla wszystkich obywateli. Za odmowę grozić będą wysokie grzywny.  “Musimy spojrzeć prawdzie w oczy” – oświadczył kanclerz Schallenberg – “nie udało nam się przekonać odpowiedniej liczby ludzi do przyjęcia szczepionki, w kraju jest zbyt dużo środowisk występujących przeciwko szczepieniom. Konsekwencją są zapełnione oddziały intensywnej terapii i niekończące się ludzkie cierpienie”