Ponad 100 pracowników zakładu karnego Maplehurst w Milton “niesprawiedliwie” wysłano na zwolnienie na skutek nakazu wydanego przez Halton Public Health. W więzieniu odnotowano ognisko koronawirusa. Personel zakładów karnych w Ontario zgodnie z decyzją rządu z 17 sierpnia nie jest jednak objęty obowiązkiem szczepień.

Nakaz regionalnej jednostki zdrowia publicznego postawił pracowników w trudnej sytuacji. Zatrudnionym w Maplehurst dano do wyboru podpisać formularz zaświadczający o pełnym szczepieniu lub przekazywać wyniki szybkich testów antygenowych wykonywanych do 48 godzin. Wiceprzewodniczący Ontario Public Service Employees Union (OPSEU), Ryan Graham, zauważa jednak, że pracownicy stosowali się do prowincyjnej dyrektywy, a zostali niesłusznie zdyscyplinowani przez region. Graham podkreśla, że testowanie jest niewystarczające i sprawa robi się coraz bardziej nagląca.

Od 1 listopada od niezaszczepionych pracowników zaczęto wymagać wykonywania szybkich testów antygenowych co 48 godzin i przedstawiania negatywnego wyniku przed wejściem do pracy. Potem 30 listopada pracowników poinformowano, że prowincja nie zapewni płatnych zwolnień dla niezaszczepionych, którzy nie będą chodzić do pracy z powodu zarażenia koronawirusem lub w przypadku, gdy w miejscu pracy zostanie zidentyfikowane ognisko COVID-19.

Graham mówi, że wszyscy, którzy zostali odesłani do domu, byli niezaszczepieni i wybrali opcję z testami co 48 godzin. Ministerstwo dało im tę opcję, a teraz ich dyscyplinuje finansowo.

Do tego w dokumentach Health Canada można przeczytać, że agencja odradza używanie obecnie stosowanych szybkich testów antygenowych – BD Veritor System for Rapid Detection of SARS-CoV-2 – jako nieskutecznych w przypadku osób bezobjawowych. Podaje nazwę innego systemu, który lepiej sprawdza się przy seryjnych testach osób bezobjawowych. Czyli jeszcze okazuje się, że testy antygenowe wykonywane są nie tak jak powinny, zauważa Graham. Niezależnie od testów, ministerstwo prokuratora generalnego powtarza, że osoby niezaszczepione od 1 grudnia nie mają wstępu na teren zakładu karnego.

Ognisko koronawirusa w Maplehurst zostało potwierdzone 4 listopada.