Restrykcje związane ze służbą zdrowia wynikające z pandemii COVID-19 mogły być przyczyną tysięcy zgonów niezwiązanych z koronawirusem. Prawdopodobnie też doprowadziły do zwiększonej liczby incydentów dotyczących zdrowia psychicznego i używania substancji odurzających, wynika z analizy przeprowadzonej przez Canadian Medical Association (CMA).

Opóźnienia w leczeniu i niewykonanie badań lub operacji przyczyniło się do ponad 4000 zgonów w okresie od sierpnia do grudnia 2020. Do tego zwiększył się czas oczekiwania na procedury medyczne.

Podana liczba odnosi się do oczekiwanej liczby zgonów. Statistics Canada opublikowało na początku grudnia raport pokazujący, że ogólnie w czasie pandemii liczba zgonów była wyższa o 5,2 proc. od prognozowanej w sytuacji, gdyby pandemii nie było.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przewodnicząca CMA, dr Katherine Smart, mówi, że służba zdrowia jest pogrążona w kryzysie, którego nie rozwiąże żaden pojedynczy rząd, niezależnie od szczebla. Znaleźć rozwiązanie można tylko dzięki współpracy.

Analiza wykazała m.in. znaczące zmniejszenie liczby wykonywanych badań przesiewowych w kierunku raka. W niektórych przypadkach robi się ich o 20-35 proc. mniej niż przed pandemią.

Poza tym każdego dnia w Kanadzie w 2020 roku odnotowywano średnio 17 zgonów z powodu przedawkowania opioidów. To o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku średnia dzienna liczba zgonów wzrosła prawie do 20.

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to na początku pandemii w kwietniu ubiegłego roku na niepewność i stany lękowe skarżyło się 20 proc. Kanadyjczyków. Do czerwca 2021 odsetek ten wzrósł do 24 proc. W tym samym okresie liczba osób z depresją wzrosła z 10 do 15 proc.

Autorzy analizy wzięli też pod lupę czas oczekiwania na osiem procedur medycznych, w tym na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, operację wymiany stawu kolanowego i operację katarakty. Wciąż niewykonanych jest 327 800 tego rodzaju badań i operacji. Opóźnienia wynoszą od 46 dni w przypadku operacji raka piersi do 118 dni w przypadku operacji wymiany stawu biodrowego. Przywrócenie czasów oczekiwania sprzed pandemii kosztowałoby system opieki zdrowotnej 1,3 miliarda dolarów.