Quebec rozszerzy swój system paszportów szczepień, aby się kwalifikować do jego otrzymania  ostatecznie trzeba będzie mieć trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19, zapowiedział w czwartek minister zdrowia Christian Dubé.

Dubé nie podał dokładnej daty zmiany, powiedział tylko, że nastąpi to, gdy wszyscy mieszkańcy będą mieli szansę zaszczepić się trzecią dawką.

Obecnie dotyczy to osób w wieku 50 lat lub więcej. Wszyscy dorośli będą mieli dostęp od 17 stycznia.

Poniżej kontynuacja tekstu

Dubé ogłosił również, że od 18 stycznia. mieszkańcy Quebecu będą musieli wykazać, że są odpowiednio zaszczepieni, aby wejść do Quebec Liquor Corp. (SAQ) i rządowych sklepów sprzedających rekreacyjną marihuanę (SQDC)

Dubé powiedział, że środki są konieczne, aby chronić niezaszczepione osoby, które stanowią co najmniej połowę osób przebywających w szpitalach z wirusem.

„Jeśli niezaszczepieni nie są zadowoleni z tej sytuacji, masz do dyspozycji bardzo proste rozwiązanie” – powiedział minister. „Zaszczep się. To nic nie kosztuje”.

Minister powiedział również, że rząd rozszerzy obowiązek paszportu szczepień na inne mniej istotne biznesy, takie jak usługi higieny osobistej

„Ograniczając miejsca, do których mogą się udać ograniczamy ich kontakty” – powiedział Dubé, odnosząc się do osób, które nie są zaszczepione.

„Jeśli nie chcesz się zaszczepić, zostań w domu”.

Minister zdrowia zwrócił również uwagę na fakt, że około połowa osób z COVID-19 przyjmowanych na OIT jest nieszczepiona.

Według liderki Partii Liberalnej prowincji Dominique Anglade, Koalicja Avenir Québec podejmuje decyzje związane z pandemią, kierując się względami politycznymi, a nie naukowymi. – Stracili kontrolę – uznała Anglade.

Podkreśliła, że ​​premier Quebecu, François Legault, nie był obecny na czwartkowej konferencji prasowej i nie wystąpił publicznie w tym tygodniu.

Nazwała jego nieobecność „nie do zaakceptowania”.