RCMP objęło nadzorem dwóch młodocianych, którzy są podejrzani o związki z ISIS. Policja nie podała ich nazwisk ani wieku. Na razie nie usłyszeli żadnych zarzutów.

Osoby te zostały aresztowane w Quebecu i Ontario, 8 grudnia i 14 stycznia. Szczegóły śledztwa nie są ujawniane. Sprawa jest objęta zakazem publikacji. RCMP nie informowało, czy obie sprawy są ze sobą powiązane.

Rzecznik prasowy RCMP powiedział, że Toronto Integrated and National Security Enforcement Team (INSET) uzyskało informację, która doprowadziła do jednego z aresztował. Zaistniała “uzasadniona obawa, że dana osoba może popełnić przestępstwo terrorystyczne”.

Jeśli chodzi o podejrzanego z Quebecu, to został zwolniony przez sędziego pod określonymi warunkami. Podejrzany musi się też pojawić w sądzie 28 marca.

Nakazy sądowe tego rodzaju są stosowane przez organy ścigania jako środki zapobiegawcze, gdy istnieje podejrzenie działalności terrorystycznej. Warunki mogą dotyczyć zakazu podróżowania, ograniczenia możliwości korzystania z telefonu komórkowego lub internetu, zakazu spotykania się z określonymi osobami, a także konieczności noszenia bransoletki z lokalizatorem.