Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino ostrzegł w środę, że osoby dołączające do protestu w Ottawie ryzykują powiązanie z „niebezpieczną działalnością przestępczą”.

Na początku tygodnia rząd federalny powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych po raz pierwszy od czasu jej uchwalenia w 1988 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W środę policja zaczęła rozdawać protestującym w śródmieściu zawiadomienia, że ​​„muszą natychmiast opuścić teren”.

Chociaż blokady na przejściach granicznych w Ontario, Manitobie, Albercie i Kolumbii Brytyjskiej zostały w dużej mierze usunięte, część Ottawy pozostaje zablokowana.

„Dla tych, którzy mogą myśleć o przyjeździe do Ottawy w ten weekend – nie rób tego” – powiedział Mendicino.

„W najlepszym razie mieszkańcy miasta dali jasno do zrozumienia, że ​​to nie jest odpowiednia pora. A w najgorszym możesz związać się z niebezpieczną działalnością przestępczą”.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Ottawie wydało w środę oświadczenie wzywające rodziców na demonstracji do podjęcia alternatywnych ustaleń dotyczących opieki „jeśli nie będą w stanie opiekować się swoimi dziećmi w wyniku potencjalnej akcji policyjnej”.

„CASO ma mandat do ochrony dziecka, gdy jego rodzic nie jest w stanie wykonywać swoich praw do opieki nad dzieckiem, a rodzic nie zapewnił odpowiedniej opieki ” – czytamy w oświadczeniu. „Jeśli rodzice i dzieci zostaną rozdzieleni po wysiłkach policji zmierzających do zakończenia demonstracji w centrum miasta, CASO będzie pracować nad jak najszybszym zjednoczeniem rodzin”.

Policja z Ottawy precyzuje to, mówiąc, że ustawa o nagłych wypadkach „pozwala na regulację lub zakaz podróżowania do, z lub w określonym obszarze. Oznacza to, że każdy, kto przyjeżdża do Ottawy w celu dołączenia do trwającej demonstracji, łamie prawo. ”

Tymczasem organizatorzy Konwoju Wolności stwierdzili na twitterze że pokojowe demonstracje nadal są dopuszczone w myśl przepisów o stanie nadzwyczajnym i zaprosili wszystkich do Ottawy by wesprzeć protestujących.

link do konferencji prasowej

https://fb.watch/bdoessAIUi/