Premier Alberty Jason Kenney wystosował list do premiera Justina Trudeau, w którym wyraził swój sprzeciw wobec tego, jak rząd federalny posługuje się Emergencies Act, by rozprawić się z protestującymi w Ottawie. Kenney twierdzi, że skutki takich działań dla demokracji mogą być nieodwracalne. List Kenneya został opublikowany 18 lutego na twitterze.

Kenney wzywa do zakończenia bezsensownej polityki rządu federalnego dotyczącej nakazów szczepień i ograniczeń podróżowania nałożonych na kierowców kursujących między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Stwierdza, że wprowadzenie stanu wyjątkowego było niezgodne z wolą Alberty i zarzuca rządowi brak adekwatnych konsultacji z prowincjami, które są wymagane przepisami prawa. Brak właściwych konsultacji, a także poważne nadużycia nakazów pokazują, że Ottawa nie liczy się z Albertą i z resztą kraju. Wprowadzone środki są niewspółmierne do spraw, których dotyczą. Rząd Trudeau nie zrobił nic, by załagodzić sytuację na Wzgórzu Parlamentarnym, zanim zdecydował się na użycie Emergencies Act.

Kenney już wcześniej sprzeciwiał się wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślał, że wszystkie narzędzia prawne umożliwiające utrzymanie porządku były już wcześniej dostępne. Trzeba było egzekwować istniejące prawo, a nie wprowadzać nowe, ekstremalne i nieadekwatne do zagrożenia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zdaniem Kenneya nakazy szczepień dla kierowców przekraczających granicę zaogniły sytuację i pogłębiły frustrację kierowców, którzy i tak podczas pandemii napotykali na wiele trudności.

Kenney dodał, że Albercie udało się w sposób pokojowy odblokować granicę z Coutts, nie sięgając po środki dozwolone w ramach stanu wyjątkowego. Napisał również, że umożliwianie zamrażania kont bankowych ze względu na poglądy czy wykonywane dotacje bez nakazu sądowego jest niedemokratyczne, stanowi nadużycie i zakrawa na autorytaryzm.