Konserwatywny senator złożył wniosek o stworzenie rejestru agentów obcych rządów , który jego zdaniem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Kanady.

Senator Leo Husakos powiedział, że Bill S-237 jest potrzebny do zwalczania „rosnącego zagrożenia” zagranicznej ingerencji w kraju.

„Kluczowe jest, aby Kanada podjęła konkretne kroki w celu ograniczenia rosnącego zagrożenia obcą ingerencją w nasze sprawy i demokrację. Dlatego dzisiaj przedstawiłem wniosek wzywający do ustanowienia rejestru, który identyfikuje agentów obcych wpływów w Kanadzie” – powiedział Housakos na Twitterze.

Bill S-237 ma na celu ustanowienie rejestru wpływów zagranicznych i zmianę kodeksu karnego. Ustawa ma na celu nałożenie na osoby działające w imieniu zagranicznego mocodawcy „obowiązku złożenia zeznania w przypadku podjęcia określonych czynności wobec osób pełniących funkcje publiczne”.

Osoby te mogą zostać ukarane grzywną lub więzieniem, jeśli nie „złożą wymaganego zeznania” lub „świadomie złożą jakiekolwiek fałszywe oświadczenia w zeznaniu złożonym na podstawie ustawy”.

Ustawa ma również na celu zwiększenie wymiaru kary za zastraszanie , jeśli przestępca, działając w imieniu obcego rządu, próbuje powstrzymać kogoś przed zrobieniem czegokolwiek, do czego ma prawo, lub zmusić go do zrobienia czegoś niezgodnego z prawem.

W sierpniu 2021 roku Public Safety Canada  zaktualizowała swoją ocenę zagrożeń, stwierdzając, że między innymi Chiny i Rosja rutynowo próbują grozić i zastraszać osoby na całym świecie za pośrednictwem różnych podmiotów państwowych i pełnomocników niepaństwowych.

„Państwa te mogą korzystać z kombinacji swoich służb wywiadowczych i bezpieczeństwa, a także zaufanych agentów, aby pomagać im w zagranicznej ingerencji na kanadyjskiej ziemi”, stwierdza departament na swojej stronie internetowej.