32-letni Robert Pugh z Elmiry, Ont. mówi, że Sun Life Financial odmówiło mu sprzedaży polisy ubezpieczeniowej na życie ze względu na zaburzenie psychiczne, na które cierpi – zespół lęku uogólnionego. Pugh i jego żona, Amber, mają małe dziecko i spodziewają się drugiego. Do tego spłacają kredyt hipoteczny. Kilka miesięcy temu małżonkowie doszli do wniosku, że warto byłoby się ubezpieczyć, żeby – w razie śmierci współmałżonka – ta druga osoba nie została z długiem. W kwietniu Robert i Amber wypełnili dokumenty do polisy SunSpectrum. Oboje przeszli wywiad zdrowotny. Pugh przyznał się, że ma stany lękowe, przyjmuje lek Pristiq i olej konopny z CBD, pod nadzorem lekarza. Leczy się od kilku lat.

Aplikacja Amber została przyjęta, Roberta – odrzucona. Mężczyzna dostał list z Sun Life, w którym ubezpieczeniodawca stwierdza, że wniosek odrzucono po ocenie jego stanu zdrowia. Gdy zadzwonił na infolinię, powiedziano mu, że za pół roku będzie mógł ponownie złożyć dokumenty i przejść cała procedurę jeszcze raz.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W oświadczeniu e-mailowym SunLife napisało, że stany lękowe są jednym z najczęstszych schorzeń psychicznych i ich nasilenie może być różne. W większości przypadków wnioski składane przez osoby z lekkimi i uogólnionymi schorzeniami są przyjmowane. Niekiedy jednak klient musi płacić wyższe składki lub otrzymuje decyzję odmowną. W takim przypadku klient może ubiegać się o powtórne rozpatrzenie wniosku za pewien czas lub wybrać inny produkt ubezpieczeniowy, przy zakupie którego nie ma wywiadu medycznego.

Firmy ubezpieczeniowe stosunkowo często odmawiają ubezpieczenia osobom, które nie są całkowicie zdrowe fizycznie lub psychicznie. Według ontaryjskiego kodeksu praw człowieka nie wolno odmówić sprzedaży dóbr lub usług ze względu na niepełnosprawność. Istnieje jednak wyjątek, który pozwala ubezpieczycielowi odmówić (jeśli stan zdrowia wiąże się z poważnym ryzykiem).

Pugh zauważa, że gdyby się nie leczył, nie miałby choroby wpisanej w kartotece medycznej. Odmawianie ludziom ubezpieczenia może zniechęcać ich do podejmowania leczenia, podsumowuje mężczyzna.

SunLife podobnoszuka rozwiązania dla Pugha. Ten mówi, że w dalszym ciągu jest zainteresowany polisą, ale nie od SunLife.