Działająca od ponad 30 lat Biblioteka Polska w Mississaudze otrzymała dodatkowe pomieszczenie. Możliwe więc było stworzenie specjalnego miejsca, w którym polonijne dzieci będą mogły znaleźć coś do czytania a także pogłębić znajomość języka polskiego.

Patronat nad Czytelnią objęła Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska. To Pani Konsul wprowadziła dzieci do tego nowego miejsca a dzięki pomocy Konsulatu i osobistemu zaangażowaniu Pani Sylwii Czerwińskiej – Wicekonsul do Spraw Polonii, biblioteka mogła zakupić pomoce dydaktyczne. W planie są też kolejne projekty, które będą wspólnie realizowane.

   Gdy na początku stycznia br. Prezes Fundacji Maksymiliana Kolbe Piotr Dejnicki i Manager Polskiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II George Presz podjęli decyzję o udostępnieniu bibliotece sąsiadującego pomieszczenia, utworzył się łańcuch ludzi dobrej woli, którzy w różny sposób pomogli w remoncie i wyposażeniu czytelni. Od wycięcia otworu w ściance działowej, poprzez zakup drzwi, ich montowanie, malowanie (łącznie z podarowaniem części farb), składaniem regałów, nowym oświetleniem, tapetą na drzwi, napisami, sprzątaniem do sporej paczki książek z zaprzyjaźnionej księgarni.

Kolejni wolontariusze już przygotowują się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Będzie „Bajkolandia” dla najmłodszych, teatrzyk kukiełkowy i będą zajęcia artystyczne powiązane ze znajomością polskich tradycji – „Kreatywni”. Zapraszamy wszystkich, którzy coś robią dla naszych najmłodszych.  Planujemy spotkania z autorami książek i inne formy pracy, tak aby miały one jak najwięcej możliwości spotkania z językiem polskim. „Polak Mały” – audycja dla dzieci Radia7 Toronto już w marcu zaprosi swoich słuchaczy do nowo otwartej czytelni. Będzie spotkanie z pisarką i warsztaty.

        Stworzenie takiego miejsca w bibliotece było marzeniem Marii Żłobickiej, która kieruje tą placówką od ponad 30 lat. Podczas otwarcia czytelni w dniu 27.02.2022 r. ze wzruszeniem stwierdziła, że marzenia się spełniają.

        Chris Polis, Ryszard Kołomycew, Janusz Kraśniak, Wojciech Mieszkowski, Krzysztof Sajdak, Tadeusz – DOM Painting and Decorating, Artur Stępień – ART Painting and Decorating, Kasia, Radek, Kuba i Filip Figlarz, Krzysztof Sapiński z córką Martą – BELLMOUNT Signs, Paweł Gumowski, Maria Gajowniczek, Renata Kurcewicz, Maria Złobicka, Agata Kusznirewicz – Księgarnia Pegaz – to ludzie, z którymi współpracowałam w ostatnich tygodniach i dzięki nim powstała Czytelnia. Dziękuję! Także moje marzenie spełniło się. Dzięki Wam wierzę też, że Polonia ma wielkie serca i kolejne projekty – marzenia uda się zrealizować.

        Zapraszamy do biblioteki i czytelni w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze.

Bożena Szwed