Napędzana rosnącymi kosztami benzyny, żywności i wynajmu mieszkań, inflacja konsumencka w USA podskoczyła w ciągu ostatniego roku o 7,9 procent, jest to największy taki skok od 1982 roku i prawdopodobnie tylko zwiastun jeszcze wyższych cen.

Wartość ta ogłoszona w czwartek przez Departament Pracy odzwierciedla 12 miesięcy kończących się w lutym i nie obejmuje większości podwyżek cen ropy i gazu, które nastąpiły po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Od tego czasu średnie ceny benzyny w całym kraju wzrosły o około 62 centów za galon do 4,32 USD, według American Automobile Association (AAA).

Poniżej kontynuacja tekstu

Jeszcze przed wojną przyspieszone wzrosty cen, duże wydatki konsumentów, duże podwyżki płac i utrzymujące się niedobory podaży spowodowały, że inflacja konsumencka w USA osiągnęła najwyższy poziom od czterech dekad. Co więcej, koszty mieszkań, które stanowią około jednej trzeciej rządowego wskaźnika cen konsumpcyjnych, gwałtownie wzrosły, co jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie się odwróciło.

Dla porównania, stopa inflacji w Kanadzie wynosi obecnie 5,1 procent , co stanowi najwyższy poziom od 1991 roku. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach również wzrośnie.