Komitet Nauk Historycznych PAN przedstawił  list proszący organizatorów konkursu szkolnego o Wołyniu o jego przerwanie. Eksperci stwierdzili, że w obecnej sytuacji na Ukrainie należy odłożyć pamięć o tragicznym mordzie na Polakach. Miałoby to rzekomo pomóc w asymilacji ukraińskiej młodzieży w polskich szkołach, którzy uciekli przez rosyjską inwazją.

Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk wystosował list do organizatorów konkursu szkolnego “Wołyń – pamięć pokoleń”, aby został on przerwany. Według komitetu, konkurs miałby przeszkodzić asymilacji dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach. Stwierdzili oni, że obecne wydarzenia na Ukrainie są zbyt traumatyczne, aby polskie dzieci pamiętały do morderczych zbrodniach Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Priorytetem polskich uczniów, nauczycieli, rodziców i całego społeczeństwa stało się obecnie udzielanie moralnego i materialnego wsparcia Ukraińcom walczącym z najeźdźcą, a także uchodźcom szukających w naszym kraju schronienia
– czytamy w komunikacie.
Wyrazy oburzenia przekazały m.in. Roty Niepodległości, które wskazały, że pomijanie historii i tragicznych wydarzeń na Wołyniu nie zbliży do siebie narodu polskiego i ukraińskiego.
Nie możemy dopuścić do wymazywania naszej historii. Prawdę jesteśmy winni ofiarom, ale również sprawcom – na kłamstwie nigdy nie zbudujemy dobrych relacji między naszymi narodami – napisały Roty Niepodległości na Twitterze.

Za Media Narodowe