Indie i Japonia wyznaczyły sobie cel inwestycyjny w wysokości „pięciu bilionów jenów” (42 miliardy dolarów) w ciągu najbliższych pięciu lat, ogłosili przywódcy po spotkaniu w New Delhi na 14. dorocznym szczycie, na którym podpisano kilka porozumień.

Obie strony omówiły różne kwestie regionalne. Premier Narendra Modi poinformował premiera Fumio Kishidę o sytuacji na Linii Rzeczywistej Kontroli (LAC) z Chinami oraz o próbach PLA „wielokrotnych wykroczeń” wobec LAC.

Minister spraw zagranicznych Harsh Shringla powiedział, że normalizacja w stosunkach indyjsko-chińskich będzie zależała od postępów w rozmowach w sprawie deeskalacji LAC, wskazując, że proponowana wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi będzie musiała się na tym skoncentrować.

Kishida,  sygnalizując różnice w stanowiskach w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, podkreślił, że działań Rosji nie można „tolerować”, a premier Modi nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji.

„Inwazja Rosji na Ukrainę jest poważnym wydarzeniem, które wstrząsa podstawami ładu międzynarodowego. I musimy zdecydowanie zareagować na sytuację. Rozmawiałem o tym z premierem Modim i powiedziałem, że nie powinniśmy tolerować ani pozwalać na tego rodzaju próby jednostronnej zmiany status quo siłą w jakimkolwiek regionie świata” – powiedział Kishida  po podpisaniu porozumień.

Premier Modi powiedział, że gdy „wydarzenia geopolityczne” stawiają nowe wyzwania, konieczne jest pogłębienie partnerstwa indyjsko-japońskiego, które będzie miało wpływ na region Indo-Pacyfiku i świat, dodając, że obaj przywódcy dyskutowali również o wzmocnieniu współpracy dwustronnej, w tym w ONZ.

Podczas gdy Japonia konsekwentnie krytykowała rosyjską inwazję na Ukrainę, Indie jak dotąd odmawiały głosowania za jakąkolwiek rezolucją krytykującą Rosję, a indyjskie firmy zwiększają import rosyjskiej ropy.

Obie strony wymieniły również sześć porozumień dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, partnerstw gospodarczych, gospodarki ściekami, rozwoju miast, partnerstwa na rzecz czystej energii oraz umowy w sprawie promowania produktów bambusowych z północno-wschodniego regionu.

Spotkanie „2+2” ministrów spraw zagranicznych i obrony w ciągu najbliższych kilku miesięcy ma na celu rozwinięcie porozumień o partnerstwie strategicznym, a premier Modi ma odwiedzić Tokio w maju lub czerwcu, gdzie zorganizuje kolejny dwustronny szczyt z ż Kishida i będzie uczestniczyć w szczycie Quad z prezydentem USA i premierem Australii.