Sąd w Moskwie  uznał w poniedziałek amerykańską korporację Meta za „organizację ekstremistyczną” i zakazał działalności na terytorium Rosji należących do niej serwisów społecznościowych – Facebooka i Instagrama.

Wniosek o uznanie firmy Meta za „ekstremistyczną” złożyła Prokuratura Generalna. Jak podano, Instagram zignorował ponad 4,5 tys. wezwań do usunięcie „fejków” dotyczących „specjalnej operacji” wojsk rosyjskich na Ukrainie i wezwań do udziału w niesankcjonowanych zgromadzeniach. Jako argument za zakazem prokuratura przywoływała także decyzję Facebooka o zezwoleniu na publikowanie na Ukrainie wezwań do zabijania rosyjskich żołnierzy.

Jak podano, decyzja sądu nie dotyczy komunikatora WhatsApp, którego właścicielem również jest Meta. Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie będą karani za korzystanie z tych serwisów.

Facebook, a także Twitter, były od początku marca na terytorium Rosji zablokowane przez Roskomnadzor – oficjalnie z powodu cenzurowania rosyjskich mediów.

Na początku marca Meta tymczasowo zezwoliła na niektóre posty na Facebooku i Instagramie wzywające do zabicia prezydenta Rosji Władimira Putina lub nieuznawanego przez Zachód prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Zezwolono także na życzenie śmierci rosyjskim żołnierzom.

Facebook: Wezwanie do przemocy wobec Rosjan i rosyjskich żołnierzy dopuszczalne w niektórych krajach, w tym w Polsce