Tylko w jednej polskiej parafii w Mississaudze – parafii św. Maksymiliana Kolbego –  podczas jednego dnia zbiórki na pomoc dla Ukrainy (druga taca w czasie niedzielnej Mszy św.) zebrano ponad 60 tys. dolarów. Pieniądze przekazane zostaną przez oblatów pełniących posługę misyjną na Ukrainie.

Tymczasem Caritas zebrał w Polsce 83 mln zł na pomoc Ukrainie. W nowych ośrodkach wsparciem objęto ponad 8,6 tys. uchodźców.

Mogę potwierdzić, że suma, jaką zebraliśmy, to ponad 83 mln zł — powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki. Z tej kwoty blisko 39 mln zł pochodzi ze zbiórek w parafiach, prowadzonych w Środę Popielcową i w poprzedzającą ją niedzielę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W pierwszej chwili organizacje Caritas-Spes oraz Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska pół miliona złotych. Caritas w Polsce organizuje transporty humanitarne na Ukrainę. Od początku wojny wysłaliśmy około pół tysiąca samochodów ciężarowych i busów. Wartość tej pomocy szacujemy na 35 mln zł — powiedział. Składały się na nią żywność, środku higieniczne, opatrunkowe, ale też generatory prądu, koce i śpiwory – dodał.

Mówiąc o pomocy w Polsce uchodźcom z Ukrainy, zwrócił uwagę na dwa podstawowe wyzwania: przyjęcie tysięcy ludzi na granicy i wsparcie tych, którzy docierają w głąb Polski.W 26 punktach pomocy przygranicznej Caritasu i w Konsultach Zakonów Żeńskich działa 1200 wolontariuszy. Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie. Z tej formy pomocy skorzystało już prawie pół miliona osób — powiedział.

Na konferencji poinformowano, że Caritas Polska rozpoczyna akcję Paczka dla Ukrainy. Paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, zawierające produkty, których lista jest na stronie www.caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii i do placówek Caritasu. Organizacja zbiera głównie artykuły spożywcze i higieniczne.

za PAP