Różne interesy

Czego chce Biden:

By konflikt Rosji z Ukrainą trwał możliwie długo i był dla niej bardzo kosztowny.

Czego chcą Francja, Włochy i Niemcy:

By konflikt możliwie szybko się skończył i by można było handlować jak dawnie.

Czego chce Putin:

        Aby uzyskać możliwie dużo terenu i zablokować wejście Ukrainy do NATO i UE

Czego chcą Chiny:

        By się konflikt skończył, by Rosja jako jej partner nie były zbytnio upokorzona i zniszczona ekonomicznie.

        Do końca marca obie wojujące strony będą wyczerpane wojną. Przy udziale Chin doprowadzi się do przerwania działań zbrojnych i rozpoczęcia długich rozmów pokojowych.

        Sytuację ułatwi ewentualne obalenie przez oligarchów i generałów Putina.

Co  dalej?

        Wojna na Ukrainie może trwać do kwietnia, a może i rok, i dwa. Wyczerpują się w Polsce zebrane środki na zagospodarowanie dobrze ponad miliona uchodźców, którzy zostaną na jakiś czas w Polsce.

        Kiedy nadejdą fundusze z innych krajów, bo jeśli nie szybko, to  może być źle.

        Tak czy inaczej, wojna będzie miała wpływ na Polskę. Nawet jak by się skończyła w kwietniu to można liczyć, że w Polsce zostanie do miliona Ukraińców. Z tego będzie z 400 000 kobiet, przeważnie w wieku 35-45 lat, a reszta dzieci.

        Kiedy premier powoła zespół z różnych specjalności, który zajmie się problemem.

        Jeśli będą zagraniczne programy odbudowy Ukrainy, jakie mogą z nich Polacy wyciągnąć wnioski, czy Polska nie powinna pomóc odbudowywać ten kraj ?

Szczyt obłudy

        Czyli mowa prezydenta Zieleńskiego do Polskiego Zgromadzenie Narodowego. Czy były jakieś „ładne” poczynania Ukrainy pod jego wodzą w stosunku do Polski i Polaków na Ukrainie? NIE i niech nie truje.

        Podobnie jest teraz z „miłością” przywódców Litwy do Polski i swych Polaków.

A wtedy?

        W zimą i wiosną w 2014 byłem w Kijowie ponad 6 tygodni i obserwowałem ile wtedy Polacy zrobili dla Ukraińców, między innymi przywieźli trzy furgonetki dla pogotowia i wzięli do polskich szpitali prawie 100 rannych.

        Mówiłem „wszem i wobec”, ważnym Ukraińcom, że trzeba by w różny sposób Polsce podziękować np. dać np. Związkowi Polaków jakiś dom czy wreszcie oddać katolikom kościół św. Mikołaja  i co ? Osiem lat, tak OSIEM lat i g…. w proszku.

Wspólne działania

        Premierzy Niemiec, Izraela, prezydenci Francji i Turcji robią co mogą, by doszło do przerwania walki. Pytanie czym mają wpłynąć na Putina?

Prawda

        W czasie wojny tylko trupy nie kłamią. Typowym przykładem jest sprawa szpitala położniczego w Mariampolu. Został ewakuowany już 24 lutego i gdy go zbombardowano nie było tam kobiet i dzieci, jak twierdzili Ukraińcy z Zieleńskim na czele.

Wreszcie

        W Watykanie zapowiedziano, że 25 marca Papież oficjalnie poleci Matce Boskiej Rosję, o co Ona apelowała w 1917. Należy się cieszyć  i mieć nadzieję, że wojna na Ukrainie po tym szybko się skończy.

Knot

        Spec ustawa o uchodźcach nie była przedyskutowana ani w komisjach, ani na plenum sejmu, a daje im więc praw niż obywatelom polskim.

Figę z makiem

        Rafał Ziemkiewicz w swym wystąpieniu w TV  sugerował, by Ukraińcy pokazali jakiś gest w stosunku do Polaków np. na Cmentarzu Łyczakowskim w kwaterze Orląt, czyli 300 młodych Polaków, którzy zginęli odbijając, od Ukraińców swe miasto w 1918 r., gdzie było z 50% Polaków, 20% Ukraińców i 30% Żydów.

        Jedną z przyczyn ich zwycięstwa było to, że byli miejscowi w przeciwieństwie do Ukraińców, którzy składali się głównie z tz. „Strzelców Siczowych”, którzy wjechali pociągami. Tam są dwa lwy ale od lat są one otoczone deskami.

        Pan Ziemkiewicz  słusznie postuluje by wreszcie te lwy została odsłonięte.

        Przypomnę przy okazji, że już ksiądz katolicki mówił mi w Kijowie _ – OSIEM – lat temu, że sprawa oddania katolikom kościoła św. Mikołaja (na zdjęciu) leży na biurku Kliczki, mera Kijowa.

        Przy okazji warto przypomnieć Ukraińcom, że upowcy nie tylko rżnęli Polaków i Żydów, ale jeszcze swych braci też niepodległościowców, co mieli inne poglądy, jak zwolennicy pana Bulby.

Czar UE

        Wiele lat temu byłem wkurzony jak na demonstracjach w Mińsku pojawiało się moc flag UE, bo młodzież widziała w niej coś jakby wejście do raju.

        Poszedłem więc do Ambasady Białorusi i wręczyłem ówczesnemu ambasadorowi panu Pawłowi Latuszcze okładkę jednej z książek, która krytycznie oceniała rezultaty dla Polski wejście do UE z sugestią, by ją kupił i dał do przetłumaczenia co było w interesie nawet jego szefa czyli Łukaszenki.

        Sprawa jest nadal aktualna, mało kto zastanawia się czemu Janukowicz nie chciał, by za jego władzy Ukraina nie weszła do UE. Co od tego czasu się zmieniło?

        Wejście do UE oznacza narzucenie sobie tysiąca różnych przepisów, które tylko utrudniają życie firmom i obywatelom. Przypomnę, że po wejściu do UE polscy rolnicy musieli konkurować z rolnikami „Starej Unii” ale nie otrzymywali takich dopłat, jak tamci. Zapewne przy przyjęciu Ukrainy do Unii byłoby podobnie.

 

Na pół gwizdka

        Wizyta trzech wschodnich premierów w Kijowie zdobyła sobie wielkie uznanie w mediach. Ale czy nie mógł w niej uczestniczyć jakiś inny premier z Zachodu, np. z Holandii, Belgii lub nawet Luksemburga? Gdyby był ktoś taki w składzie delegacji wizyta miała by większy efekt.

        Ciekawi mnie czy na apel premiera Morawieckiego inni premierzy UE też pojadą do Kijowa?

Śmiech na sali

        W Moskwie podano, władze postanowiły nałożyć sankcje na prezydenta Bidena, jego otoczenie oraz premiera Trudeau.  Dodam, że oni nie wybierają się na balet, zakupić w Moskwie jakichś pałacyków czy posłać na tamtejsze uczelnie swych dzieci. W sumie sankcjami Rosji objęte jest 313 osób, a sankcjami zachodu ponad 3000.

        Podobnie zrobiła Nowa Zelandia nakładając sankcje na Putina, Ławrowa i około 300 Rosjan.

        Widać, że i jedni i drudzy pokazują, że nie są poważni.

Kto zwycięży?

        „Cokolwiek” o walczących stronach mają do powiedzenia oligarchowie rosyjscy i ukraińscy, praktycznie wszyscy, pochodzenia żydowskiego. W USA, nie mówiąc o samym Izraelu, Żydzi też mają przemożne wpływ na całym świecie więc czy ci wszyscy gdzieś np. na jakimś jachcie się wreszcie nie dogadają i będzie pokój na Ukrainie.

Aleksander Pruszyński