Po miesiącach negocjacji, Ontario osiągnęło z rządem federalnym umowę na opiekę nad dziećmi o wartości 13,2 miliarda dolarów, której celem jest obniżenie o połowę opłat za całodzienną opiekę nad dzieckiem

Premier Justin Trudeau i premier Ontario Doug Ford poinformowali wspólnie o porozumieniu na konferencji prasowej w Brampton w poniedziałek. Umowa obejmuje inwestycję federalną w wysokości 13,2 miliarda dolarów rozłożoną na 6 lat.

Porozumienie przewiduje, że rząd federalny zapewni fundusze na obniżenie opłat nawet o 25% dla rodzin w Ontario z dziećmi w wieku pięciu lat i młodszymi w licencjonowanych ośrodkach opieki. Obniżka opłaty wyniesie co najmniej 12dol. dziennie za całodzienną opiekę i będzie obowiązywać wstecz do 1 kwietnia. Opłaty zostaną cofnięte o dodatkowe 25 punktów procentowych do końca roku. Rabaty, które obowiązują wstecz do 1 kwietnia, będą przyznawane rodzicom od maja, podała prowincja. Ontario będzie nadal zmniejszać opłaty w czterech etapach, aż do osiągnięcia do września 2025 r. średnio 10 dol. dziennie na dziecko w wieku do pięciu lat.

Trudeau powiedział, że do końca roku umowa pozwoli  zaoszczędzić średnio 6000 dolarów na dziecko .

Ontario jest ostatnią prowincją w kraju, która podpisała z rządem federalnym taką umowę . Liberałowie zobowiązali się w ubiegłorocznym budżecie wydać 30 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat na obniżenie opłat za opiekę nad dziećmi do średnio 10 dolarów dziennie do 2026 roku.