Jak wynika z e-mailu przesłanego rodzicom w środę wieczorem maski są obecnie obowiązkowe dla personelu, uczniów i gości we wszystkich szkołach zarządzanych przez Ottawa-Carleton District School Board (OCDSB).

Ośmiu powierników z OCDSB głosowało za wnioskiem powiernika z River/Gloucester-Southgate, Marka Fishera.  Głosowanie odbyło się trzy tygodnie po tym, jak prowincja zniosła większość nakazów dotyczących masek.

Ottawa Public Health informuje, że zdecydowanie zaleca ludziom maskowanie się w pomieszczeniach i wspiera środki mające na celu zwiększenie używania masek.

„Myślę, że sytuacja w Ottawie w ciągu ostatnich kilku tygodni znacznie się zmieniła” – tłumaczył swoją inicjatywę Fisher.

Szkoły będą dzwonić do rodziców uczniów, którzy nie zastosują się do  wytycznych i poproszą o zachęcanie pociech do używania masek lub ubieganie się o zwolnienie z powodów medycznych, religijnych lub potrzeb edukacyjnych zatwierdzonych przez dyrektora szkoły.

Jeśli chodzi o pracowników, jeśli nie będą przestrzegać wymagań pracodawcy, będą podlegać postępującemu dyscyplinowaniu, co  może skutkować przeniesieniem na urlop bez wynagrodzenia, poinformowało kuratorium.

Premier Doug Ford wypowiadał się przeciwko radom szkolnym, które chcą iść własną drogą w sprawie maskowania. „Naczelny lekarz prowincji jest ekspertem” – stwierdził Ford, dodając, że dr Kieran Moore dołożył „należytej staranności” w celu wydania decyzji  zakończenia nakazu maski. „Podążaj za wskazówkami naczelnego lekarza, jasnymi i prostymi. Tego oczekujemy i miejmy nadzieję, że kuratorzy to zrobią”.

Moore powiedział, że maski są zdecydowanie zalecane w pomieszczeniach, ale to nie czas na przywracanie nakazów.

Ottawa Center NDP MPP Joel Harden wezwał rząd Forda do przywrócenia maskowania, powołując się na ostatnie dane dotyczące obecności wirusa w ściekach z Ottawy.