Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych (Justice Centre for Constitutional Freedoms, JCCF) uhonorowało czterdziestą rocznicę uchwalenia Karty Praw i Swobód, oceniając prowincje, które  ją pogwałciły podczas pandemii COVID-19.

„17 kwietnia 2022 r. mija 40 lat odkąd Kanadyjska Karta Praw i Wolności stała się częścią konstytucji Kanady” – stwierdził prezes JCCF John Carpay. „Ale obchody rocznicy psuje długa lista poważnych naruszeń Karty popełnionych przez rządy federalne i prowincyjne w ciągu minionych dwóch lat”.

Raport JCCF , zatytułowany „Kto miał najgorszą pryczę w kanadyjskim baraku”, (“Who had the worst bunk in Canada’s locked down barracks?) przyznaje palmę pierwszeństwa Quebecowi , a  Saskatchewanowi – który pierwszy zrezygnował  z ograniczeń – laur „najmniejszego zła”. ”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Raport zauważa, że ​​podczas gdy w marcu 2020 r. wszystkie prowincje zaczęły z mniej więcej takimi samymi ograniczeniami ., czas i odmienne interpretacje „science” spowodowały większą rozbieżność w reakcjach na pandemię. W rezultacie, jak zauważył Carpay, „niektórzy Kanadyjczycy cierpieli znacznie bardziej niż inni”.

1. Quebec

Według raportu podczas COVID był „najgorszym gwałcicielem wolności gwarantowanych przez Kartę i najgorszym miejscem do życia w Kanadzie” był Quebec.

„Z   totalitarnymi godzinami policyjnymi, ograniczeniami w podróżach między prowincjami, ograniczeniami w podróżowaniu po prowincji, groźbami nałożenia podatku na nieszczepionych, lekceważeniem wolności religijnej, nałożeniem obowiązku paszportów szczepionkowych w miejscach kultu i kontynuacją obowiązkowego noszenia masek Quebec zajmuje pierwsze miejsce jako najgorszy gwałciciel  Karty” – powiedział Carpay.

Quebec zakazał także Kanadyjczykom bez szczepień COVID dostępu do sklepów wielkopowierzchniowych. Zakaz spowodował , że w sieci pojawiały się reklamy tych, którzy proponowali zakupy w sklepach, do których nie mogli już wejść niezaszczepieni.

Jak zauważa JCCF, wiele przepisów w Quebecu jeszcze się nie zakończyłoi. Prowincja rozpoczyna również kampanię promującą czwartą dawkę szczepionki przeciwko „szóstej fali”.

2. Kolumbia Brytyjska

Pomimo  libertariańskiej reputacji, BC występuje jako drugi najgorszy gwałciciel, nie tylko ze względu na stałe nakazy szczepień dla pracowników służby zdrowia zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, ale także ze względu na pozornie arbitralne zamykanie domów modlitwy.

„Kolumbia Brytyjska nakazała zamknięcie domów modlitwy i były one zamknięte przez 14 miesięcy” — czytamy w raporcie. „Wszystkie prowincje nałożyły jakieś ograniczenia na praktyki religijne, ale całkowite uniwersalne zamknięcie w BC stanowiło unikatową interpretację rzekomej nauki stojącej za lanadyjską reakcją na Covid”.

BC była ostatnią prowincją, która ogłosiła ramy czasowe na zniesienie ograniczeń COVID, a także ostatnią, która zniosła paszport szczepionkowy. Zeszłego roku na Boże Narodzenie główna lekarz prowincji, dr Bonnie Henry, nakazała by nieszczepieni ludzie nie   gromadzili się w święta.

3. Manitoba

Manitoba była gorliwym zwolennikiem surowych blokad.

„Manitoba zbliża się do BC w rankingu prowincji naruszających prawa Karty”, czytamy w raporcie. „Podobnie jak BC, Manitoba poważnie naruszyła zarówno wolność religijną, jak i prawa do poruszania się, zamykając wszystkie domy modlitwy od listopada 2020 r. do lutego 2021 r., a także ponownie w maju 2021 r. … dołączyła do Ontario i Quebecu,  zamykając granice prowincji na rzekomo „nieistotne” podróże.

„To właśnie w Manitobie przywódca Partii Ludowej Max Bernier został aresztowany i oskarżony na podstawie Ustawy o zdrowiu publicznym Manitoby za udział w zgromadzeniu publicznym  na świeżym powietrzu i za brak samoizolacji po przyjeździe do prowincji”.

4. Ontario

Według JCCF, największa i najludniejsza prowincja Kanady znalazła się  w środku zestawienia. Ontario najdłużej zamykało szkoły, a także zamykało swoje granice. Podczas demonstracji  Konwoju Wolności i blokady Mostu Ambasadora JCCF zwraca również uwagę na środki nadzwyczajne i przepisy uchwalone w celu powstrzymania protestów.

„Zamykanie granic Ontario z Manitobą i Quebekiem stanowiło również pogwałcenie prawa do przemieszczania się. Prowincja oskarżyła i ukarała grzywną niektórych pastorów i kongregacje, które sprzeciwiły się nakazom zdrowia publicznego, ale w przeciwieństwie do Alberty, tutaj przynajmniej nikogo nie więziono”.

5. Prowincje atlantyckie

Podczas gdy każda prowincja atlantycka ma podczas COVID oddzielne naruszenia Karty, a nawet praw człowieka – jak Nowy Brunszwik, gdzie zezwalono sklepom spożywczym na zakazanie wstępu nieszczepionym Kanadyjczykom – JCCF zgrupowałprowincje atlantyckie w jedną jednostkę ze względu na  wspólnie zamkniętą granicę.

„Cztery prowincje atlantyckie (Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Wyspa Księcia Edwarda i

Nowa Fundlandia i Labrador) ustanowiły tak zwaną bańkę Atlantycką” – czytamy w raporcie. „Wewnątrz bańki mieszkańcy mogli swobodnie się poruszać”.

„Jednakże innym Kanadyjczykom zabroniono wstępu, chyba że rząd uznał powód jako „istotny”. RCMP ustanowiła blokady na autostradzie Trans-Canada, aby wymusić przestrzeganie tego przepisu. Trudno sobie wyobrazić bardziej jednoznaczne naruszenie prawa mobilności zawartego w sekcji 6 Karty”.

6. Alberta

Alberta, druga prowincja, która zniosła ograniczenia COVID, wyprzedziła inne pod wieloma względami. Alberta była również pierwszą prowincją, która (częściowo) cofnęła mandat na szczepionki dla pracowników służby zdrowia, chociaż nakaz nadal dotyczy nowych pracowników.

JCCF zauważył jednak również, że jest to jedyna jurysdykcja gdzie więziono pastorów, którzy zlekceważyli nakazy zdrowia publicznego.

„Pastors (Jim) Coates i (Tim) Stephens zostali oskarżeni o przekroczenie limitów pojemności w swych domach modlitw” – czytamy w raporcie. „Pastor Coates spędził miesiąc w więzieniu, podczas gdy pastor Stephens odsiedział trzy dni, zanim prokurator uznał jego aresztowanie za „bezprawne”. Pastor (Artur) Pawłowski został wcześniej aresztowany za odprawianie nabożeństw bez przestrzegania zasad zdrowia publicznego, a w październiku 2021 r. został ukarany grzywną w wysokości 23 000 dol. i otrzymał 18-miesięczny okres próbny”.

„Działając zgodnie z instrukcjami (Alberta Health Services), policja zamknęła kościoły i aresztowała pastorów. Wszyscy zostali uwięzieni. Pastor Coates był przetrzymywany przez ponad miesiąc, większość tego czasu w odosobnieniu z tylko jednym współwięźniem i bardzo ograniczony czasem poza celą. Został również ukarany grzywną w wysokości 1500 dolarów”.

7. Saskatchewan

Premier Saskatchewan, Scott Moe, jako pierwszy ogłosił na początku lutego, że zniesie ograniczenia COVID. Jak zauważa JCCF, Saskatchewan był również mniej zaangażowany w lockdowny, mimo że jego polityka była odzwierciedleniem zasad z innych regionów. W związku z tym Carpay uznał Krainę otwartego nieba za „nalepszą pryczę w kanadyjskim baraku.

„Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że naruszenia praw i wolności Karty przez Saskatchewan były najmniej dotkliwe”, konkluduje raport.

„Nie jest to powód do świętowania – uczulają jednak autorzy –  ponieważ w każdej kanadyjskiej prowincji ‘dwa tygodnie dla spłaszczenia krzywej’ stały się dwoma latami na spłaszczenie naszych wolności”.