Sędzia sądu federalnego unieważniła w orzeczeniu z 18 kwietnia nakaz wydany przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ( CDC ) zobowiązujący podróżnych do maskowania w  samolotach i innych środkach transportu publicznego  .

Amerykańska sędzia okręgowa Kathryn Kimball Mizelle powiedziała, że ​​przepis CDC przekroczył ustawowe uprawnienia agencji, ponieważ jego wdrożenie naruszało prawo administracyjne. W odpowiedzi na pozew złożony przez Health Freedom Defense Fund Mizelle  poleciła agencji wycofać nakaz w całym kraju.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W czasie, gdy CDC wydało nakaz, pandemia COVID-19 trwała prawie rok, a liczba przypadków COVID-19 spadała” – napisała w uzasadnieniu.  Mizelle stwierdziła również, że mandat, który został nałożony w lutym 2021 r., przekroczył ustawowe uprawnienia CDC.

Nie jest jasne, czy Departament Sprawiedliwości będzie próbował złożyć apelację ani jak szybko orzeczenie zostanie wdrożone w Stanach Zjednoczonych,  na lotniskach. Kilka tygodni temu CDC ogłosiło, że przedłuży obowiązek maskowania co najmniej do 3 maja, pomimo apeli ze strony firm i organizacji lotniczych o zakończenie tej praktyki. American Airlines, United Airlines Holdings, Delta Air Lines i Southwest Airlines były wśród nich

Ich zdaniem  „wiele się zmieniło od czasu wprowadzenia tych środków i nie mają one już sensu w obecnym kontekście zdrowia publicznego”.