Rząd federalny poinformował w piątek, że 25 kwietnia ograniczenia graniczne zostaną jeszcze bardziej złagodzone.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego podała , że dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które są nieszczepione lub zaszczepione częściowo i którym towarzyszy w pełni zaszczepiona osoba, nie będą już wymagały wstępnego testu na COVID-19 .

Ponadto w pełni zaszczepieni podróżni nie będą już musieli składać planu kwarantanny przy wjeździe do Kanady, podobnie jak dzieci w wieku od 5 do 11 lat w towarzystwie w pełni zaszczepionej osoby lub podróżni z zwolnieniem lekarskim ze szczepienia przeciwko COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Czternaście dni po przyjeździe, w pełni zaszczepieni podróżni nie będą już musieli maskować się w miejscach publicznych, monitorować i zgłaszać, jeśli wystąpią u nich oznaki lub objawy, poddawać kwarantannie, jeśli u innego podróżnika z tej samej grupy wystąpią objawy lub testy są pozytywne, lub prowadzić listę kontakty i lokalizacji.

17 marca Ottawa ogłosiła , że ​​w pełni zaszczepieni podróżni nie będą już musieli przedstawiać testu przed wjazdem, a przepis wszedł w życie 11 kwietnia.

Tymczasem wymóg szczepień dla korzystania ze środków transportu regulowanych przez władze federalne,  w połączeniu z przepisami dotyczącymi obowiązkowego zaszczepienia przy wjeździe do w USA nadal uniemożliwiają milionom niezaszczepionych Kanadyjczyków opuszczenie kraju.

Dr Howard Njoo, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, został zapytany o to 22 kwietnia podczas rutynowej odprawy na temat COVID-19 i zasugerował, że obowiązkowe szczepienia dla podróżujących są utrzymywane jako środek zachęcający ludzi do zaszczepienia się.

Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego, dr Theresa Tam, powiedziała , że zostanie przeanalizowana  definicja pełnego zaszczepienia i być może obejmie ona tzw. booster.

Dane z Ontario i Quebecu sugerują obecnie, że choć osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, zarażają się znacznie częściej, ale rzadziej trafiają do szpitala.

W Ontario średnia siedmiodniowa dla przypadków wśród „nie w pełni zaszczepionych” wynosi 12,71 przypadków na 100 000, podczas gdy w grupie, która otrzymała dawkę przypominającą  25,88 przypadków na 100 000. W szpitalach na COVID, lub z COVID – 225 osób z 1292 jest nieszczepionych (17,4 procent), podczas gdy stanowią one 10 procent kwalifikującej się do szczepień populacji prowincji.