Ponieważ inflacja nie wykazuje oznak wyhamowania, mimo że już osiągnęła najwyższy poziom od ponad 30 lat, szef Banku Kanadyjskiego nie wyklucza większych i szybszych podwyżek stóp procentowych.

Przemawiając w czwartek z Waszyngtonu, gdzie brał udział w spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Banku Światowego, a także w spotkaniu prezesów banków centralnych i ministrów finansów G7 i G20, gubernator Bank of Canada Tiff Macklem nie wykluczył zwiększenia na   posiedzeniu w czerwcu referencyjnej stopy procentowej banku centralnego o 50 lub więcej punktów bazowych .

W marcu Bank Kanady podniósł swoją stopę referencyjną o   25 punktów bazowych lub ćwierć procenta, aby zasygnalizować, że era tanich kredytów dobiega końca.

Przy stopie inflacji w Kanadzie na poziomie 6,7 procent , inwestorzy w instrumenty finansowe znane jako swapy sugerują, że kolejna duża podwyżka o pół punktu procentowego na następnym posiedzeniu banku w czerwcu jest prawie pewna, a jest nawet spora szansa na jeszcze większą o 75 punktów bazowych lub więcej.

Macklem powiedział również, że trwające zakłócenia łańcucha dostaw, wojna na Ukrainie i gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 w Chinach prawdopodobnie spowodują, że wysoka inflacja będzie się utrzymywać dłużej niż oczekiwano.