• Organizator konwoju motocyklowego ostrzega przed „wolnoamerykanką w działaniach”, jeśli policja zablokuje dostęp do National War Memorial
  • RCMP, OPP i siły miejskie wysyłają posiłki do Ottawy w związku z planowanym zjazdem „Rolling Thunder Ottawa”

Jeden z organizatorów planowanego konwoju motocyklowego ostrzega przed „wolnoamerykanką” w piątek, jeśli policja w Ottawie nie pozwoli tysiącom protestujących przyprowadzić swoich motocykli na ulice wokół Wzgórza Parlamentarnego.

 

Konwój „Rolling Thunder Ottawa” planuje w najbliższy weekend zrobić pętlę przez centrum miasta  z przystankiem zaplanowanym przed National War Memorial.

Policja zapowiada, że nie wpuści pojazdów na teren wokół Wzgórza Parlamentarnego ani National War Memorial.

RCMP, policja prowincji Ontario i inne służby policji miejskiej wyślą funkcjonariuszy, aby pomogli w egzekwowaniu nowych przepisów.

Organizator Neil Sheard, który brał udział w protestach przeciwko ograniczeniom związanym z COVID-19, mówi w filmie na YouTube, że bez wyznaczonej drogi przejazdu będzie  problem bezpieczeństwa.

Community Solidarity Ottawa, koalicja lokalnych  organizacji społecznych alarmuje, że Rolling Thunder Ottawa nie jest rajdem motocyklowym na rzecz wsparcia weteranów, za który się podaje, ale raczej niewiele więcej niż przedłużeniem „Konwoju Wolności ”, który zablokował  w lutym centrum miasta .

„Rolling Thunder jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszej społeczności, a skrajnie prawicowa polityka, którą ze sobą niesie, jest szerszym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa i demokracji” – stwierdziła CSO  w sobotnim komunikacie prasowym.

Witryna internetowa Rolling Thunder Ottawa zawiera niewiele informacji o grupie, ale jednym z jej trzech wymienionych „partnerów” jest Live From The Shed, kanał YouTube z  Waterloo, który publikuje „historie kierowców ciężarówek, wolontariuszy, streamerów i innych bohaterów  Konwoju Wolności do Ottawy i  Kanadyjski Ruch Wolności”.

Innym partnerem rajdu jest Freedom Fighters Canada, którego deklarowanym celem jest „koniec wszystkich nakazów rządowych; koniec wszystkich tyrańskich ustaw i przepisów”.

Trzeci to Veterans for Freedom, którego misją jest „gromadzenie weteranów kanadyjskich sił zbrojnych w całej Kanadzie poprzez mobilizację i podtrzymywanie zgodnych z prawem działań obywatelskich w celu przywrócenia podstawowych praw i wolności Kanadyjczyków”.