Od dzisiaj, odkąd Rosja przestała przesyłać gaz do Polski, przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, zabezpieczenie Polski w gaz jest “absolutnie pewne”.

W czasie wizyty w tłoczni gazu Gaz-Systemu w Rembelszczyźnie pod Warszawą Morawiecki przypomniał, że kilka godzin temu “na polecenie Kremla gaz rosyjski przestał płynąć do Polski. “To pokazuje jak skutecznie działamy na rzecz niepodległej Ukrainy i jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać aby obronić się przed szantażem gazowym Polski” – stwierdził. “Od dzisiaj, odkąd Rosja przestała przesyłać gaz, przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć” – oświadczył szef rządu.

“Zabezpieczenie Polski w gaz jest absolutnie pewne” – stwierdził Morawiecki. Jak dodał, “wraz z objęciem sterów rządowych podjęliśmy decyzję o zwiększeniu produkcji i poszukiwaniu nowych źródeł gazu, i udało się nam znacząco zwiększyć produkcję krajową”. Przypomniał też, że konsekwentnie budowane były interkonektory i gazociąg bałtycki.

Gazprom odciął Polsce gaz dostarczany w ramach kontraktu jamalskiego po tym, jak Polska odmówiła uiszczania zapłaty w rublach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych – zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki zapytany o to, czy w Polsce możliwe są przerwy w dostawach gazu, po tym jak Rosja wstrzymała przesył tego surowca do Polski.

Zrobimy wszystko, aby przede wszystkim ludzie mogli ogrzewać swoje domy, gotować swoje posiłki” – powiedział szef rządu.

“Jeśli chodzi o kolejne stopnie, jak to mówimy w energetyce – zasilania, a tutaj dostępu gazu – to owszem, są różne rezerwowe plany budowane po to, by nie być zaskoczonym, tylko w razie konieczności doprowadzić do ograniczenia w taki sposób, aby gospodarka polska jak najmniej ucierpiała na zmniejszeniu dostaw gazu” – dodał.

Jak powiedział Morawiecki, są to plany rezerwowe, plany zapasowe. Premier wyraził nadzieję, że nie trzeba będzie ich uruchamiać.