Dr Allan Grill, lekarz rodzinny z Markham, ostrzega, że w  Kanadzie mogły zostać wykryte przypadki choroby wątroby, która dotknęła dzieci w co najmniej kilkunastu krajach.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego bada doniesienia o ostrym zapaleniu wątroby wśród małych dzieci w Kanadzie.

Sprawy są badane w celu ustalenia, czy są one powiązane z przypadkami w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Rzecznik nie podał dalszych szczegółów, takich jak liczba przypadków, wiek dzieci czy stan ich zdrowia.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała wcześniej, że od stycznia odnotowała 111 przypadków niewyjaśnionego zapalenia wątroby u dzieci poniżej 10 roku życia. Dziesięcioro dzieci wymagało przeszczepu wątroby. Agencja zdrowia ONZ poinformowała, że ​​do tej pory otrzymała raporty o co najmniej 169 przypadkach „ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu” i że zgłoszono jeden zgon.

Chociaż nie jest jasne, co powoduje chorobę, głównym podejrzanym jest adenowirus, który wykryto w 75% potwierdzonych  przypadków, poinformowała brytyjska agencja w poniedziałkowym oświadczeniu.

Adenowirus, powszechna grupa wirusów, krąży obecnie u dzieci na poziomie wyższym niż przeciętny po tym, jak spadł do niezwykle niskiego poziomu podczas pandemii.

Jedną z badanych dróg dochodzenia jest to, że epidemia może być powiązana z gwałtownym wzrostem powszechnych infekcji wirusowych po wycofaniu ograniczeń COVID-19. Dzieci, które nie miały kontaktu z adenowirusem w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą teraz być bardziej dotknięte, gdy zostaną wystawione na działanie wirusów.

Istnieją dziesiątki adenowirusów, z których wiele wiąże się z objawami podobnymi do przeziębienia, gorączką, bólem gardła i zaczerwienieniem okiem.

Władze USA poinformowały na początku tego miesiąca, że ​​badają grupę niewyjaśnionych w inny sposób przypadków zapalenia wątroby zdiagnozowanych u dziewięciu dzieci z Alabamy, które również uzyskały pozytywny wynik testu na obecność adenowirusa.