Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej zasugerowała, by ​​obywatele Europy wsparli embargo UE wobec Rosji poprzez rzadsze branie pryszniców i wietrzenie ubrań zamiast ich prania.

Frans Timmermans, holenderski wiceprzewodniczący organu wykonawczego bloku, wygłosił swe uwagi na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Zmniejsz temperaturę w domu, jedź na rowerze i przewietrz swoje ubrania zamiast je wyprać” – powiedział Timmermans komisji odpowiedzialnej za zieloną zmianę. Według holenderskiego polityka, konieczne jest podjęcie przez ludność takich działań, aby wesprzeć sankcje podjęte wobec Rosji po inwazji na Ukrainę.

Edina Tóth, eurodeputowana Fidesz, zadała w czwartek na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego następujące pytanie:

„Od maja we Włoszech zabronione jest chłodzenie pomieszczeń poniżej 25 stopni w szkołach i budynkach użyteczności publicznej, a zimą ogrzewanie budynków użyteczności publicznej powyżej 19 stopni. Na początku sesji Timmermans poprosił obywateli o wyłączenie ogrzewania w ich domach. Czy UE inicjuje podobne działania na szczeblu europejskim? A czy chcesz przepisać, ile stopni ma być w mieszkaniach? Jak to kontrolować w praktyce?”

W odpowiedzi Timmermans odrzucił pogląd, że swoimi radami wywierał nadmierną presję na europejskie gospodarstwa domowe, twierdząc, że zamiast tego po prostu radzi swoim „współobywatelom, że   też mogą coś zrobić, aby przelać mniej pieniędzy do kieszeni Putina.

„Oczywiście mogą też nie robić nic, ale mogą też chcieć mniej ogrzewać pomieszczenia, jeździć rowerem, a nie samochodem, brać krótsze prysznice i wietrzyć swoje ubrania zamiast je prać” – proponował holenderski polityk.