“Jesteśmy zszokowani, że berlińska policja zakazała noszenia flag związanych z Ukrainą 8. oraz 9 maja” – powiedział ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w piątek portalowi RND. Wezwał do odwołania decyzji, która dotyczy również flag rosyjskich

Berlińska policja jest zaniepokojona możliwymi starciami między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas dwudniowych obchodów 77. rocznicy zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej. Aby zapobiec prowokacjom i eskalacji konfliktu, w Berlinie wprowadzono m.in. zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli Ukrainy i Rosji w pobliżu 15 miejsc pamięci i pomników związanych z wojną.

“FAKT, ŻE ZABRANIA SIĘ PUBLICZNEGO NOSZENIA W STOLICY FLAGI UKRAIŃSKIEJ, PODOBNIE JAK ROSYJSKIEJ, POD KTÓRĄ DZIEŃ I NOC POPEŁNIANE SĄ NAJGORSZE ZBRODNIE WOJENNE WOBEC UKRAIŃSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ, A DZIESIĄTKI TYSIĘCY UKRAIŃCÓW, KOBIET I DZIECI, SĄ MORDOWANE Z ZIMNĄ KRWIĄ, JEST OGROMNYM SKANDALEM. JEST TO NIE TYLKO BRAK TAKTU, ALE TAKŻE FATALNA DECYZJA POLITYCZNA” – POWIEDZIAŁ MELNYK RND.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Można zrozumieć starania policji o zapewnienie bezpieczeństwa, ale fakt, że narody ofiar i sprawcy są tą decyzją zrównane, jest “po prostu oburzający” – oświadczył ambasador.

Melnyk wezwał burmistrz Berlina Franziskę Giffey i senator spraw wewnętrznych Iris Spranger do “natychmiastowego odwołania tej wątpliwej decyzji”.

Dyplomaci i ich goście mogą wnosić flagi na oficjalne ceremonie składania wieńców – informuje RND. Ambasada Ukrainy planuje złożyć wieniec pod sowieckim pomnikiem w Tiergarten w dniu 8 maja.

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w Berlinie najwyżsi dowódcy Wehrmachtu na żądanie Związku Radzieckiego po raz drugi podpisali bezwarunkową kapitulację, która przypieczętowała koniec II wojny światowej w Europie. Wcześniej 7 maja 1945 r. we francuskim Reims podpisany przez gen. Alfreda Jodla akt kapitulacji Niemiec przyjęli alianccy generałowie Walter Bedell, Iwan Susłoparow i Francois Sevez.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

dsk/