W południowo-koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries wydokowano pierwszy z gazowców LNG norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping, które eksploatowane będą w czarterze długoterminowym przez PGNiG.

Statek o pojemności ładunkowej 174 000 m³ zwodowano 4 czerwca – ujawniono w mediach społecznościowych francuskiego oddziału Knutsen odpowiedzialnego za armatorski nadzór nad budową w stoczni koreańskiej i w przyszłości także prawdopodobnie za zarząd techniczno-eksploatacyjny gazowca.

PGNiG wcześniej zapowiadało wejście do eksploatacji pierwszego gazowca czarterowanego od Knutsen OAS Shipping na początku 2023 roku, jednak stocznia prawdopodobnie przekaże zbiornikowiec Lech Kaczynski przed końcem bieżącego roku. W przyszłym roku wprowadzony zostanie do eksploatacji, w czarterze PGNiG, przynajmniej jeszcze drugi gazowiec Knutsena – Grazyna Gesicka. Takie właśnie będą – bez polskich znaków – oficjalne i formalne nazwy statków (nie Grażyna Gęsicka i Lech Kaczyński).

O nadaniu takich imion pierwszym dwóm gazowcom budowanym przez norweskiego armatora pod czarter PGNiG PortalMorski.pl poinformował jako pierwszy już w połowie grudnia zeszłego roku.

Jak wynika z podpisanych dotychczas umów czarterowych – poza gazowcami Lech Kaczynski i Grazyna Gesicka PGNiG będzie eksploatowało jeszcze cztery kolejne bliźniacze tankowce LNG od Knutsen OAS Shipping i dwa od greckiego armatora Maran Gas.

Ponadto PGNiG wyczarterowało także trzy istniejące statki po ok. 160 000 m³, z których jeden ma już do dyspozycji, a dwa otrzyma pod zarząd komercyjny prawdopodobnie po jednym w tym i w II półroczu.

za portalmorski.pl

Fot.: Knutsen OAS Shipping