Rząd federalny ogłosił zawieszenie wymogów szczepień dla pracowników federalnych i pasażerów pragnących wejść na pokład samolotu lub pociągu w Kanadzie.

Od 20 czerwca osoby podróżujące w Kanadzie nie będą już wymagane szczepienia. Odwiedzający i obywatele Kanady wjeżdżający do kraju z zagranicy nadal będą musieli spełnić wymagania dotyczące wjazdu, a maski będą nadal obowiązkowe dla osób wchodzących na pokład samolotów lub pociągów w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pracownicy federalni i pracownicy transportu w sektorach podlegających regulacjom federalnym nie będą już musieli być w pełni zaszczepieni jako warunek pracy. Osoby przebywające na bezpłatnym urlopie administracyjnym ze względu na stan szczepień zostaną zaproszone do powrotu do pracy.

Minister spraw międzyrządowych Dominic LeBlanc powiedział dziennikarzom, że chociaż niektóre nakazy są zawieszone, rząd federalny przywróci je, jeśli sytuacja COVID-19 zmieni się na gorsze.

„Dzisiejsze ogłoszenie jest możliwe, ponieważ Kanadyjczycy podjęli działania, aby chronić się nawzajem” – powiedział LeBlanc. „Jesteśmy teraz w stanie dostosować naszą politykę, ponieważ konsekwentnie postępowaliśmy zgodnie z najlepszymi radami władz zdrowia publicznego”.

LeBlanc powiedziała, że ​​rząd federalny nie żałuje swojego ostrożnego podejścia do zniesienia mandatów, dodając, że polityka Ottawy “ratowała ludziom życie”.

 

Rząd był pod presją partii opozycyjnych i organizacji branżowych, aby złagodzić niektóre środki ochrony zdrowia publicznego w odpowiedzi na opóźnienia i długie kolejki na lotniskach .

Nieszczepieni Kanadyjczycy zawsze mogli wracać do Kanady. Ale strona internetowa rządu federalnego mówi, że niezaszczepieni Kanadyjczycy muszą spełnić wszystkie „wymogi przed wjazdem, przylotem,łącznie  testami  , ArriveCAN i kwarantanną”
Urzędnicy rządowi – w tym Alghabra, minister zdrowia Jean-Yves Duclos i dyrektor ds. zdrowia publicznego Theresa Tam – wskazali mandaty jako skuteczny sposób nakłonienia do zaszczepienie większej liczby Kanadyjczyków .

Jednak eksperci kwestionowali skuteczność nakazów szczepień w podróżach od czasu pojawienia się bardziej zakaźnego wariantu Omicron. Tam uważa, że skuteczna ochrona przed wariantem wymaga trzeciej dawki przypominającej .

Jak dotąd rządowa definicja „w pełni zaszczepionego” to osoba zaszczepiona   dwiema dawkami zatwierdzonej szczepionki przeciw COVID-19 lub jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson.

W zeszłym tygodniu rząd federalny ogłosił, że zawiesza losowe testy COVID-19 na lotniskach.