Sprzedaż detaliczna odbiła o 18% w maju, ale nadal jest o 20% niższa niż przed COVID-19.
Wstępne dane za czerwiec pokazują jeszcze większy skok

Sprzedaż w detalu w maju wzrosła o prawie 42 miliardy dolarów, czyli 18,7 procent w porównaniu z rekordowo niskim poziomem z kwietnia.

Statistics Canada poinformowało we wtorek, że sprzedaż w 10 z 11 podsektorów śledzonych przez agencję  była wyższa w ciągu miesiąca, ponieważ duża część gospodarki zaczęła się ponownie otwierać po całkowitym zamknięciu w marcu i kwietniu z powodu pandemii.

Jedynym podsektorem, który nie odnotował wzrostu sprzedaży w maju, były sklepy spożywcze, ponieważ biznes w tej branży kwitł od pierwszych dni pandemii. Sprzedaż w sklepach spożywczych spadła o dwa procent w porównaniu z kwietniowym poziomem. W każdym innym podsektorze odnotowano wyższą sprzedaż.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych wzrosła po raz pierwszy od trzech miesięcy, osiągając 66-procentowy wzrost w ciągu miesiąca.

Jeszcze lepiej radziły sobie inne sklepy, takie jak sklepy odzieżowe (o 92 proc.), sportowe, hobbystyczne, książki i muzyka (o 101 proc.) oraz meble i wyposażenie domu (o 58,6 proc.). Sprzedaż na stacjach benzynowych była również o 17 proc. wyższa niż w kwietniu.

Sprzedaż wzrosła również w każdej prowincji, mimo że większość najbardziej zaludnionych prowincji Kanady pozostawała zamknięta przez większą część miesiąca.

Prowincje Quebec, Manitoba i Maritime przodują ze wzrostem powyżej średniej, podczas gdy Ontario pozostało z tyłu z wynikiem 14,2%, prawdopodobnie dlatego, że prowincja otwierała się wolniej niż większość innych.