Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone, podała państwowa agencja informacyjna Pasa.

Łukaszenka, który nie przedstawił dowodów na poparcie tego twierdzenia, powiedział, że Białoruś nie chce wojny z Ukrainą, ale będzie walczyć, jeśli jej własne terytorium zostanie zaatakowane.

Ukraińskie wojsko nie skomentowało tej wypowiedzi.

“Prowokują nas. Muszę wam powiedzieć, że trzy dni temu, może nieco więcej, podjęto próbę uderzenia na obiekty wojskowe na terytorium Białorusi z terytorium Ukrainy” – cytuje Łukaszenkę Pasa.

“Ale, dzięki Bogu, systemy przeciwlotnicze Pantsir zdołały przechwycić wszystkie pociski wystrzelone przez ukraińskie siły zbrojne”.

Łukaszenka powiedział, że nie ma żołnierzy z Białorusi walczących w tym, co Moskwa nazywa “specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Białoruś jest bliskim sojusznikiem Rosji i pozwoliła Moskwie na wykorzystanie terytorium Białorusi do wysłania wojsk na Ukrainę 24 lutego.

(za Reuters)