U wybrzeży Nowej Szkocji pływa wyjątkowo dużo żarłaczy białych i niektóre z nich są naprawdę olbrzymie, podaje OCEARCH, organizacja zajmująca się badaniem rekinów. Niektóre okazy ważą ponad 1000 funtów i mierzą ponad 3 metry.

OCEARCH oznakowało wiele żarłaczy białych i przez cały rok śledzi ich wędrówki wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Obecnie – latem – rekiny rezydują w wodach otaczających prowincje atlantyckie.

Wśród nich jest Martha, młoda samica mierząca 2,1 metra długości, o wadze 184 funtów. Ostatni raz zarejestrowano jej obecność 27 czerwca w Zatoce Fundy niedaleko wyspy Grand Manan, między Nowym Brunszwikiem i Nową Szkocją.

Organizacje śledzi też migrację młodego samca o imieniu Tancook, który mierzy 2,7 metra i waży 715 funtów. 26 czerwca pływał w Mahone Bay, przy południowym wybrzeżu Nowej Szkocji w pobliżu Halifaksu. OCEARCH podaje, że przepłynął 8000 kilometrów od Nowej Szkocji do Florydy i z powrotem na północ. Trasę tę pokonał w ciągu 167 dni, odkąd poddawany jest obserwacji.

Razem z Tancookiem pływał inny duży, młody samiec, Keji – o długości 2,7 metra i wadze 578 funtów.