Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostrych słowach skrytykował kanadyjski rząd za decyzję o zwrocie do Niemiec turbin gazowych objętych sankcjami nałożonymi na Rosję, nazywając ten ruch „absolutnie nie do przyjęcia” i ostrzegając, że Moskwa uzna go za oznakę słabości.

Minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson ogłosił w sobotę , że turbiny powrócą do Niemiec po tym, jak kanadyjski rząd zezwolił na to, co nazwał „ograniczonym w czasie i odwołalnym” zwolnieniem z obecnych sankcji wobec Rosji. Posunięcie nastąpiło, gdy Kanada jednocześnie nałożyła nowe sankcje na rosyjskich agentów i podmioty w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.


„Jeśli państwo terrorystyczne może wycisnąć taki wyjątek od sankcji, jakich wyjątków będzie chciało jutro lub pojutrze? To pytanie jest bardzo niebezpieczne” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu w poniedziałek .

„Ponadto jest to niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy, ale także dla wszystkich krajów demokratycznego świata”.

W wywiadzie dla CBC Power & Politics ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kovaliv powiedziała, że ​​Ukraina będzie kontynuować dyskusję na ten temat z rządem Kanady w nadchodzących tygodniach.