Federalny minister ds. bezpieczeństwa publicznego, Marco Mendicino, ogłosił, że 19 sierpnia wejdzie w życie tymczasowy zakaz importu broni krótkiej do Kanady. Minister powiedział, że zakaz będzie dotyczył niemal wszystkich osób indywidualnych i przedsiębiorstw w kraju. „Biorąc pod uwagę, że prawie cała broń krótka w Kanadzie jest importowana, wprowadzamy praktyczne zamrożenie rynku”.

Mendicino dodał, że zakaz pozostanie w mocy do momentu uchwalenia przez Parlament stałego zakazu importu. Zakaz został zaproponowany w ustawie C-21, przedstawionej w maju 2022 roku. W tej samej ustawie znalazły się nowe restrykcje dotyczące zakupu i posiadania broni krótkiej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tymczasowy zakaz importu nie musi być zatwierdzany przez Parlament, jeśli wydaje go minister spraw zagranicznych uzasadniając to względami bezpieczeństwa wewnętrznego. Minister Mendicino wypomniał konserwatystom blokowanie wysiłków liberałów, by uchwalić ustawę C-21. Stwierdził, że brak ustawy przyczynia się do strzelanin i największych tragedii w kraju.

W tym roku import pistoletów i rewolwerów w okresie od stycznia do czerwca było 52 proc. większy niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.