Assembly of Manitoba Chiefs pozbawiło tytułu wielkiego wodza Arlena Dumasa, który został oskarżony o molestowanie seksualne. Przywódcy ludności rdzennej zagłosowali w tej sprawie w piątek. Głosowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i zakończyło się wynikiem 30 do 13. Dumas już wcześniej był zawieszony w wykonywaniu obowiązków po tym, jak w maju pracownica jego biura złożyła przeciwko niemu skargę.

Dumas twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne. Wydał oświadczenie, w którym poinformował, że odbywa leczenie z powodu traumy. Nie uczestniczył w piątkowym spotkaniu Zgromadzenia Wodzów.

W sprawie Dumasa wszczęto niezależne śledztwo, które wykazało, że Dumas rzeczywiście dopuścił się molestowania w miejscu pracy.

To nie pierwszy raz, gdy przeciwko Dumasowi złożono skargę. W 2019 roku wódz tymczasowo ustąpił ze stanowiska, gdy kobieta wywodząca się z ludności rdzennej twierdził, iż namawiał ją do związku w mediach społecznościowych, posługując się fałszywą tożsamością.

Dumas został wybrany na wielkiego wodza w 2017 roku i ponownie w 2021. Assembly of Manitoba Chiefs reprezentuje 62 plemiona w prowincji.