Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą. Na dowód tego ukraińska agencja informacyjna „Tpyxa” opublikowała nagranie wykonane w Rostowie, na którym widać chiński sprzęt wojskowy przewożony na platformach kolejowych. Portal „Bulgarianmilitary” alarmuje, że w najbliższych tygodniach Pekin może wysłać jeszcze więcej sprzętu wojskowego dla Rosji.

Film opublikowany przez agencję „Tpyxa” został nagrany w Rostowe, a na znajdujących się tam platformach kolejowych ustawione są sprzęty wojskowe chińskiej produkcji. Na wideo widać pojazdy ciężarowe Iveco VM 90, które od 1999 roku, wykorzystywane są przez chińską armię do transportu piechoty czy amunicji. Zarejestrowano również ciężarówki Shacman Shaanxi SX2300 8×8. Jak zauważa portal „Bulgarianmilitary”, pojazdy te mają o 2 tys. kg większą ładowność niż rosyjskie KamAZ’y. Ponadto na platformach znajdowały się dwie cysterny, ciężarówka z zabudową serwisową oraz podobne sprzęty.

Bułgarski portal alarmuje, że obecność chińskiego sprzętu w Rostowie może zwiastować następne transporty. „Bulgarianmilitary” zauważa również, że dla Pekinu jest to test sprzętu wojskowego w warunkach wojny.

Wcześniej Airways magazine poinformował, że rosyjskie lotnictwo cywilne zostało wsparte chińskimi częściami zamiennymi. Z powodu sankcji  Rosja ma problemy z serwisowaniem zachodnich samolotów a sankcje  UE i USA obejmują sprzedaż części dla latających w Rosjo boeingów i airbusów.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie Zhang Hanhui nazwał Stany Zjednoczone „głównym inspiratorem” wojny na Ukrainie i oskarżył Waszyngton o dążenie do „zmiażdżenia” Rosji. Ambasador powiedział, że Stany Zjednoczone zagnały Rosję w róg prowadząc ekspansję NATO i wspierając siły polityczne dążące do włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej  – poinformował portal telewizji Al Jazeera.

W wywiadzie Zhang powiedział, że stosunki chińsko-rosyjskie weszły w „najlepszy okres w historii, charakteryzujący się najwyższym poziomem wzajemnego zaufania, najwyższym stopniem interakcji i największym znaczeniem strategicznym” –  cytowała Al Jazeera.