Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z Premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem.

– Polsko–chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Przez cały ten czas były bardzo dobre, niezależnie od wszystkich wydarzeń opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i uznaniu. Chciałbym, aby zawsze takie pozostawały – mówił Andrzej Duda.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które – mam nadzieję – uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób – mówił jeszcze przed wizytą Andrzej Duda. – Mamy nadzieję na większe inwestycje chińskie w Polsce. O tym także będę rozmawiał z Prezydentem Xi Jinpingiem – dodał.

Rozmowy mają również dotyczyć kwestii bezpieczeństwa. – Przedstawię całą sytuację bezpieczeństwa, która jest teraz w naszej części Europy. Bo ta wizyta – w moim przekonaniu – ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie – wskazywał Prezydent RP.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą Szef KPRP Małgorzata Paprocka, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Doradcy: Rafał Kos i Wojciech Gerwel.

 

Prezydent Andrzej Duda powiedział w podczas spotkania z premierem Chin Li Qiangiem, że zależy mu na tym, by współpraca gospodarcza między Polską a ChRL nie została zaburzona przez “wichry historyczne” i trudne dla Europy “sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce”.
Podczas rozmowy przypomniał, że po objęciu urzędu prezydenta, w jedną z pierwszych wizyt zagranicznych udał się do ChRL.

“Rozpoczynam ostatni rok mojego urzędowania, ostatni rok drugiej kadencji prezydenckiej i cieszę się, że również ta podróż tutaj ma miejsce, bo dla mnie to jest element domknięcia procesu budowania współpracy pomiędzy naszymi państwami” – oświadczył Duda.

Zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. Jak ocenił, przez cały ten okres były one bardzo dobre.

Prezydent podkreślił też, że Polska jest państwem leżącym w miejscu, gdzie spotykają się szlaki ze Wschodu na Zachód. “Dzisiaj dla mnie ten właśnie element ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę wyzwania współczesnego świata, w szczególności te gospodarcze” – dodał.

“Zależy mi ogromnie na tym, żeby wichry historyczne i wszystkie trudne dla nas w Europie sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce, aby one nie zaburzyły idei współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami i uczestnictwa Polski w eksporcie chińskich produktów w kierunku Europy, ale także eksporcie polskich i europejskich produktów do Chin” – oświadczył Duda.

Premier Li oświadczył, że pomimo odległości geograficznej Chiny i Polska cieszą się przyjaźnią. “Już 75 lat temu ustanowiliśmy relacje dyplomatyczne i cały czas pogłębiamy nasze zaufanie, cieszymy się produktywną współpracą i mamy dobre relacje międzyludzkie” – powiedział.

Przypomniał, że w 2016 roku Polska i Chiny ustanowiły partnerstwo strategiczne. Jak wskazał, w 2023 r. wymiana handlowa wyniosła 42 mld dolarów. “To dwukrotne zwiększenie w porównaniu do tego, co było osiem lat temu” – zauważył Li.

“Chiny będą kierowały się strategicznymi wytycznymi naszego prezydenta w rozwijaniu relacji z Polską. Będziemy rozwijać naszą przyjaźń, zwiększać zaufanie polityczne, wzmacniać współpracę gospodarczą. Będziemy szukać też postępu w naszym strategicznym partnerstwie, by nasza współpraca przyniosła jeszcze więcej rezultatów” – zapewnił premier Chin.

W poniedziałek po południu zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

za PAP oraz prezydent.pl